Magyarország se maradt ki az évszázad pénzmosásának nevezett csalásból, mely során legalább 20 milliárd, egyes feltételezések szerint 80 milliárd dollár folyt ki Oroszországból, írja az Index. A lap az ügyről elsőként beszámoló Novaja Gazeta pénzmosási térképén szúrta ki hazánkat, mely szerint a bankjainkon keresztül 68 ügylet bonyolódott, összesen 24,5 millió dollár értékben, ami kicsit több mint 7 milliárd forint.
A térkép szerint Magyarországon keresztül több pénzt loptak el, mint a környező országokon keresztül összesen. A legtöbb, 93 tranzakció Ausztriában történt, de ott csak 6,3 millió dollárt mostak át. Tranzakciós szempontból mi vagyunk a másodikak, de sokkal több pénzzel, majd Szlovákia jön 30 tranzakcióval és 91 ezer ellopott dollárral. Horvátországban 7 tranzakciót bonyolítottak, melyek során 507 ezer dollár tűnt el, míg Romániában négyszer utaltak, 91 ezer dollár értékben.
Az Index cikke leírja azt is, hogyan működött a pénzmosás. A módszert Laundromatnak nevezték, 2010 és 2014 között működött, és a lényege, hogy cégek kölcsönöket adtak egymásnak, magánszemélyeknek, valamint fiktív szerződéseket kötöttek, majd perre vitték a dolgot. Ezek a perek minden esetben Moldovában zajlottak, mert több esetben moldáv állampolgárok voltak a strómanok, és mert itt sikerült elég bírót lefizetni. A fiktív cégek szerződést kötöttek orosz cégekkel vagy magánszemélyekkel, amelyek aztán komoly adósságokat halmoztak föl a fiktív cégek felé, utóbbiak állítása szerint.
Az „adósságot” elsősorban moldáv bíróságokon keresztül akarták peres úton rendezni. A bíró előtt az adós elismerte a tartozását, a lefizetett bírók pedig meg is hozták az ítéletet, olykor akár 500 millió dollár megfizetésére is kötelezve az adóst, amit ő el is fogadott. Az orosz cégek vagy bankok, akik kezességet vállaltak az ügyletért, pedig mindig fizettek. Tehát egy külföldi bírósági ítéletre hivatkozva, legálisan lehetett dollármilliókat kiutalni Oroszországból.
Később orosz bankok számlát nyitottak a moldáv Moldindconbankban, ide folytak be a perben megítélt összegek, melyeket még aznap átpakoltak egy eurós számlára, és onnan csúsztatták tovább valamely balti állam bankjába. Ez már EU-s terület, ahonnan szabadabban lehetett még tovább mozgatni a pénzt, jellemzően offshore számlákra.
Az ügy szálai elvezethetnek Vlagyimir Putyin orosz elnökig, akinek az unokatestvére, Igor Putyin az egyik, botrányban érintett moszkvai bank igazgatótanácsában ül.
A gyanú szerint a pénzmosásban az orosz titkosszolgálat is érintett, a Novaja Gazeta szerint például amikor a moldáv hatóságok segítséget kértek az orosz kollégáktól, az FSZB ügynökeit küldték, akiknek az lehetett a dolguk, hogy kiderítsék, mennyit tudnak a moldávok. Az ügyről további izgalmas részleteket az Indexen lehet olvasni.
mfor.hu