A díj célja, hogy elismerje azokat a vállalatokat, valamint az őket támogató szervezeteket és önkormányzatokat, amelyek az adott évben a legnagyobb mértékben járultak hozzá a magyar gazdaság fejlődéséhez és a foglalkoztatottság növeléséhez.
A szakmai zsűri a BP-t választotta az idei év legjelentősebb befektetésének és a legnagyobb regionális központot létrehozó vállalatnak is. A BP egyike a világ vezető olaj és földgáz cégeinek, amely naponta több millió ügyfelet szolgál ki a világ hat földrészén, több mint száz országban. A vállalat európai pénzügyi szolgáltatásainak központját telepíti Budapestre, innen végzi majd számviteli és üzleti szolgáltatásait.
Rétfalvi György, az ITD Hungary vezérigazgatója szerint a BP sikere jól szimbolizálja a válság hatására kialakult befektetői trendeket. "Idén nyerte el először szolgáltató központ az év legjelentősebb befektetése díjat. 2008-ban például a Mercedes lett e kategória győztese, és a korábbi években is rendre termelő beruházások arattak sikert. Az ITD Hungary tapasztalatai szerint a válság kifejezetten kedvezett Magyarországon a szolgáltató szektornak, hiszen hazánk versenyelőnyei hatványozottan megjelentek egy jóval költségérzékenyebb gazdasági környezetben" – hangsúlyozta a vezérigazgató.
Az "Év befektetője" díjat a gazdasági tárca és az ITD Hungary 2005-ben alapította, és idén további négy kategóriában választották meg 2009 legjelentősebb beruházásait.
"Az év legnagyobb újra beruházó vállalata" a TEVA lett, amely hazánkban 1995 óta van jelen. A generikus gyógyszerkészítmények piacának vezető szereplője három magyarországi telephelyén több mint kétezer főt foglalkoztat, s gyógyszerkészítményeket, valamint gyógyszerhatóanyagokat gyárt. A vállalat legújabb beruházása több mint ötven millió eurós befektetéssel egy gödöllői gyártóegység létrehozása, mellyel a gyógyszergyár több száz munkahelyet teremt. A beruházás részleteit a vállalat a közeljövőben ismerteti.
"Az év legtöbb munkahelyet teremtő vállalata" díjat a napelem paneleket gyártó, magyarországi beruházásával 2010 év végéig négyszáz új munkahelyet teremtő Sanyo Hungary Kft. nyerte. A dorogi üzemben mintegy 1200 fő foglalkoztatásával csúcstechnológiájú HIT napelem modulokat állít elő. Döntésénél a zsűri figyelembe vette a zöld technológiák elterjedésének kiemelt társadalmi és gazdasági szerepét.
A "K+F együttműködésért" elismerést hagyományosan az a vállalat kapja, amely szorosan együttműködik egy egyetemmel vagy egy kutatóintézettel, közös projektekkel jelentősen hozzájárul a szervezet működési körülményeinek javításához. Idén a zsűri a Sanofi-Aventist választotta e kategória győztesének. A vállalat újpesti központjában mintegy kétszáz fő végez K+F tevékenységet, a létszám folyamatosan bővül, és egyre magasabb hozzáadott értékű tevékenységek kerülnek Magyarországra. A Budapesti Műszaki Egyetem és a Sanofi-Aventis idén stratégiai együttműködést kötött: a vállalat területén kihelyezett gyógyszeripari tanszék működik majd, valamint ösztöndíj- és gyakorlati lehetőségek is segítik a magyar gyógyszeripar ifjú tehetségeinek szakmai fejlődését.
A "Legjobb ipari park" címet a Debreceni Regionális Innovációs és Ipari Park kapta. A debreceni ipari park és az önkormányzat erőfeszítéseinek, valamint az adókedvezményeknek köszönhetően a válság ellenére 2008-2009-ben mintegy kétezer új munkahelyet hoztak létre olyan vállalkozások, mint a TEVA, a Richter Gedeon, a National Instruments, a T-Systems és a GEM.
MTI/Menedzsment Fórum