Mindkét érdeklődő vállalat 50 százalékos részesedésre pályázik a friedrichshafeni motorgyártó vállalatban - írja a Manager Magazin online kiadása az ügylethez közel álló körökre hivatkozva.
A Daimler 28,4 százalékban birtokosa az MDax indexben jegyzett vállalatnak. A Tognum részvénye több mint 15 százalékos árfolyamemelkedéssel reagált a hírre.
A Daimlernél korábban felsővezetői posztot betöltő Volker Heuer által vezetett Tognum-igazgatótanács a magazin értesülése szerint támogatja az átvételi kezdeményezést. A tárgyalások már jó egy hete folynak az érdeklődő vállalatok és a Tognum vezetése között.
A Tognum elzárkózott az értesülés kommentálásától: "Más vállalatokhoz hasonlóan a Tognum is újra és újra átvételi találgatások célpontjává válik. Felvásárlási híreket nem kommentálunk."
"A Daimler megerősíti, hogy a Rolls-Royce vállalattal közösen tárgyalásokat folytat a Tognummal a többségi tulajdonrész megvásárlásáról egyenlő arányban" - írta a Daimler és a Rolls-Royce közös közleményében. Mindkét vállalat megerősítette azt is, hogy még nem jött létre megállapodás az eladásról.
A tárgyalások részleteit ismerő források szerint a vevők 24 eurót kínáltak a Tognum részvényekért, 30 százalékkal magasabb árat a pénteki záró árfolyamnál, a Tognum viszont ennél magasabb árat kér. "A vezetés és az alkalmazottak mintegy 10 százalékos részesedéssel rendelkeznek, és ennek feladásához nem lesz elegendő a 30 százalékos felár" - mondta egy forrás a Tognumnál.
A Tognum termékei jól illeszkednek a Rolls-Royce tevékenységéhez, amely a repülőgép-hajtóművek mellett hajómotorokat is gyárt. A hajózási üzletág a Rolls-Royce forgalmának egyötödét adja. A Tognum motorjaival termékpalettáját a nagysebességű jachtokra és motorcsónakokra is ki tudná terjeszteni. A Rolls-Royce már hosszabb ideje törekszik áttörni a "kritikus tömeget" az áramfejlesztők gyártásában is.
A Daimler beszállítói csatornáinak védelmében érdeklődik a Tognum megvásárlása iránt. Elsősorban a szintén érdeklődő amerikai Caterpillar ellenében. A Tognum szinte minden iparág számára gyárt dízelmotorokat, a hajómotoroktól kezdve a mozdonyokon át az áramtermelő generátorokig.
A Tognum eredetileg a Daimler tulajdonában volt, amely 2005-ben adta el a svéd EQT befektetési társaságnak, majd 2008 áprilisában, a Tognum tőzsdei bevezetése után 20 százalékos részesedést vásárolt vissza.
MTI