3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Globus Konzervipari Rt.-nél bejelentett, megdöbbentő méretű 2005-ös veszteség a figyelem középpontjába állította a hazai konzervgyártást. Az mfor.hu annak járt utána, mely vállalatoknak lehet jövőjük, melyek élhetik túl az egyre általánosabbnak tűnő iparági válságot.

Optimista a legnagyobb magyar tulajdonú cég

Német kézben a nagyatádi konzervgyár

Nem szabad megfeledkeznünk azonban azokról a társaságokról sem, amelyek továbbra is sikeresen állják meg a helyüket e könnyűnek nem nevezhető piacon. A Nagyatádi Zöldség- és Gyümölcsfeldolgozó Konzervgyárat például felszámolási eljárás keretében vette meg a Schenk és Társa Kft., amelynek többségi tulajdonosa egy németországi konszern, a Linkenheil AG. Az eladási árat egyelőre üzleti titokként kezelik, de valószínűsíthető, hogy az egyetlen pályázó a meghirdetett 900 millió forintért kevesebbért jutott hozzá a mintegy tízhektárnyi területet is magába foglaló gyár-együtteshez.

A gyártás sikeres újraindításához mindenekelőtt modernizációra lesz szükség, de az új tulajdonos megőrizné a cég hagyományos zöldségfeldolgozó piacát. Az új egység kiegészíti a már a Schenk és Társa tulajdonában lévő, főként gyümölcsfeldolgozással foglalkozó szigetvári üzem tevékenységét. A német tulajdonos révén pedig biztosítottnak látszik, hogy az előállított termékek akár 70 százaléka uniós piacokon keljen el.

Célkeresztben az egykori szovjet piacok

A legnagyobb magyar tulajdonban lévő konzervgyár, a nyíregyházai EKO Kft. ügyvezetője, Balog János 30 éves konzervipari tapasztalattal a háta mögött úgy látja, a magyar termékeknek még van jövőjük. Éghajlati szempontból kétségkívül hazánk az egyik legideálisabb hely a csemegekukorica vagy éppen a zöldborsó termesztéséhez, amelyek a társaság össztermelésének 70 százalékát teszik ki. Szerinte problémát csak a mezőgazdasági termények versenyképes árszintjének megőrzése jelenthet.

A 2006-ra 6 milliárd forintos árbevétellel számoló EKO legfontosabb piacai a volt szovjet tagköztársaságok. Ezek ugyan némi lemorzsolódást mutattak az elmúlt években, de még így is jelentős megrendelői volument teljesítenek. A cég jelenlétét az teszi sikeressé, hogy bevezetett márkanévvel rendelkezik, amelyet összekapcsolnak a magyar minőséggel, így pedig megfelelő árszint érvényesíthető a tárgyalások során.

Kern Ágnes

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Német érdekeltség lett a nagyatádi konzervgyár
Új tulajdonosé a nyíregyházi konzervgyár
Megint leépítenek a Kecskeméti Konzervgyárban

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!