3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brüsszeli kormány támogatja a két nagy francia energiaszolgáltató cég, a Gaz de France és a Suez egyesüléséről hozott hét végi párizsi döntést, a lapok viszont aggódnak: szerintük félő, hogy ezzel a belga érdekek háttérbe szorulnak majd. Az ügy hátterében az áll, hogy a franciák a fúzióval akarják megakadályozni az olasz Enel-t a Suez felvásárlásában.

A kérdés azért lényeges, mert a Suez néhány éve megvette a belga energiaszolgáltatót, az Electrabelt, sőt tavaly ősszel felvásárolta a még külső kezekben maradt kisebbségi részvénypakettet is, s így immár 100 százalékban a belga cég tulajdonosa. Ennek a tulajdonrésznek köszönhetően Belgium komoly befolyással bír a Suezben: az óriáscég bevételeinek 26,4 százalékát ez az ország adja, a Suez legnagyobb részvényese 8 százalékos tulajdonrésszel egy belga cég, a Groupe Bruxelles Lambert, s a Suez elnökének két helyettese is belga.

Ha azonban megvalósul a fúzió, akkor az új, egyesült óriáscég legnagyobb részvényesévé a francia állam válik majd, több mint 30 százalékos részesedéssel (a Gaz de France ugyanis 80,2 százalékban állami tulajdonban van), s a belga érdekek érvényesítési lehetősége nyilvánvalóan csökkenni fog.

A Le Soir című brüsszeli lap hétfői számában egyenesen úgy fogalmaz, hogy ezzel a lépéssel a franciák "államosítják" a belga energiaszolgáltatást, s a belga energiaügyi minisztérium ezentúl Párizsban lesz. A La Libre Belgique című lap hétfői jegyzetírója pedig felteszi a kérdést: ugyan hol van a belgák patriotizmusa? "A mi vezetőink mind úgy tesznek, mintha normálisnak találnák, hogy a belga energiatermelést szinte teljes egészében, a gázszolgáltatást pedig túlnyomó többségében a francia állam gyámsága alatt irányítják majd" - olvasható a lapban.

A kérdés általánosabb összefüggéseiről, a gazdasági protekcionizmus EU-n belüli térhódításáról beszélt a De Tijd című flamand lap hétfői számában Karel Van Miert, az ezt megelőző EU-bizottság versenyügyi biztosa. A Suez-GdF fúzióval ugyanis a franciák azt akarják megakadályozni, hogy az olasz Enel energiaszolgáltató rátegye kezét a Suezre. Karel Van Miert szerint tartani kell az újkeletű gazdasági "patriotizmus" következményeitől. "A protekcionizmus rövid távon a biztonság illúzióját adhatja. De hosszabb távon ez a mentalitás végzetes. A kormányok mindig is azt hitték, hogy saját nagyvállalataik védelmével biztosíthatják azok jövőjét, de ennél semmi sem kevésbé igaz. Némi idő elteltével ugyanis ezeket a cégeket a konkurencia mindenképp meggyengíti" - vélte. Egyben hozzátette: a protekcionizmus visszafogja a gazdasági növekedést, s fékezi az európai gazdaság integrációját is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!