Hogy néz ki a magyar-orosz áruforgalom szerkezete? Táblázat!
A két politikus nyilatkozataiból egyértelműen kiderül: Oroszország a kőolaj és a földgáz mellett más területeken is partnerként kezd gondolni Magyarországra. A vendégcégek érdeklődése a jövőben a privatizációkban való részvételre és ezek lezárultával a társaságokkal való másodlagos kereskedésre összpontosulhat.
Ennek klasszikus példája a KrasAir, amely szakmai befektetőként bármikor kész lenne beszállni a Malév megszerzéséért folytatott versenybe. Az mfor.hu által megkérdezett szakértő szerint a feldolgozóipar területén is számít az orosz fél a magyar partnerekre, elsősorban a technikára tart igényt. Egy másik közös érdek lehetne a turisztikai projektek beindítása, ugyanis Oroszországban egyre nagyobb a fizetőképes kereslet a minőségi wellness-szolgáltatások iránt.

Tíz szerződést írtak alá
A 143,4 milliós piac befogadóképességét jelzi, hogy az orosz elnök és küldöttsége összesen 10 megállapodást írt alá a látogatás alkalmával, amelyek közül hét gazdasági vonatkozású. A telekommunikációs és az energiaszolgáltató szektor cégeinek megállapodásán kívül memorandum született például a magyar-orosz nanotechnológiai programról, a középtávú gazdasági együttműködés irányairól, a kölcsönös államadóságokról és egyes orosz megyékkel való kapcsolatépítésről. A Magyar Telekom és az orosz MTT (Multiregional Transit Telecom) például nemzetközi technikai összeköttetés szolgáltatásában egyezett meg.
A 90-es években szinte bojkottszerűen félbehagyott orosz-magyar üzleti kapcsolatok építésének jó hátszelet adhat a sárospataki könyvek visszaszolgáltatása, amelyre a nemrég Moszkvában elfogadott törvény következtében került sor a napokban.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum