Mennyi pénzről van szó? Tekintse meg táblázatunkat!
Az ügyeket kétféle konstrukcióban intézték. Az egyik szerint a vámkezelések - hamis címzett megjelölése és esetenként hamis származási nyilatkozat felhasználása a dömpingellenes vám- és egyéb korlátozások, -kvóták kikerülése céljából - az adott országokban bűncselekménynek számítanak. (Például a Magyarországon megvalósult esetekben ez csempészetnek minősül).
A másik konstrukció szerint valamennyi szállítmánynál elmarad a termékimportot terhelő és a szabadforgalomba bocsátást megelőzően az adott országban keletkezett általános forgalmi adó megfizetése, ami szintén bűncselekmény: a Magyarországon megvalósult esetekben ÁFA-ra elkövetett adócsalásnak számít.
A nyomozás adatai szerint a Kínából importált ruházati cikkek és egyéb áruk Hamburgból, Triesztből, valamint Konstancából konténerben érkeznek, Magyarországon és Szlovákiában bejegyzett, kínai érdekeltségű gazdasági társaságok megrendelései alapján.
A fenti bűncselekmények elkövetésével megalapozottan gyanúsítható elkövetők lakásaiban és irodáiban tartott házkutatások során jelentős mennyiségű tárgyi bizonyítási eszközt foglaltak le, például okmányokat, bélyegzőket és számítógépeket. A nyomozást egyébként 30 helyszínen 120 pénzügyőr (nyomozó és járőr) végezte, a szlovák társhatóságnál pedig 210 fő részvételével folyt az eljárás, ugyanebben az időben.
Szemán L.Menedzsment Fórum