3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cikk egy - a magyarországi nemzetközi vegyesvállalatok tanulási folyamatait vizsgáló - empirikus kutatás négy módszertani kérdését mutatja be. Ezek a kérdések: Mit tekintsünk a szervezeti tanulás tartalmának egy tranzakciós gazdaságban? A kettős tanulás koncepciója. Hogyan válasszunk ki vállalatokat a kettős tanulás vizsgálatára? A szelekciós kritériumok meghatározása. Hogyan nyerjünk értékelhető adatokat a kettős tanulásról? Az abszorpciós kapacitás módosított modellje. Hogyan kérdezzünk rá a rendszerváltás kezdete óta végbement tanulási folyamat alakulására kérdőíves kikérdezésénél? A folyamatábrák módszere.

  • Amelyeknél a foglalkoztatottak száma meghaladja az ötven főt. E kritérium jelentősége egyszerű: e vállalati méret felett remélhető egyáltalán az, hogy a cég menedzsmentje több főből áll. A vizsgálata felső szintű vállalatvezetők meginterjúvolását tűzte ki célul, s nem a beosztott dolgozókét, minthogy a vezetőktől várható az, hogy a tudás-áramoltatásról a cég egészére vonatkozóan áttekinthető képet adnak, értékelő észrevételeket tesznek.

  • Amelyek a SIC besorolás szerint ipari gyártó, termelő tevékenységet folytatnak. E kritérium rögzítésénél az a vizsgálati hipotézis köszön vissza, miszerint ezeknél a cégeknél a kölcsönös tanulás egyik releváns területe a technológiai tudásátadás.


Magyarországon működő vegyesvállalatok pontos számát illetően nincsenek megbízható, összesített adatok. Céglistákat, vállalati neveket és címeket tartalmazó gyűjteményes könyvekkel nem sokra mentünk, minthogy ezek nem tartalmaznak a fentebb felsorolt kritériumokra adatokat. A megoldást a Dun&Bradstreet Hungária Kft. által rendelkezésünkre bocsátott több, mint 20.000 magyarországi vegyesvállalat adatait tartalmazó adatbázis adta. Ebből sikerült kiszűrni 104 olyan nemzetközi vegyesvállalatot, amelyek a projekt-kritériumoknak megfeleltek. Végül ebből a 104-es listából válogattuk ki mélyinterjús vizsgálatra cégeket.

A hatalmas adatbázisból történő cégkiválasztás technikai problémái eltörpülnek ama akadály leküzdésének gondjai mellett, hogy hogyan jussunk be cégekhez mélyinterjú vizsgálatra. Nagy köszönettel tartozunk a Magyarországi Joint Venture Szövetség ügyvezető igazgatójának, aki nagy segítségünkre volt abban, hogy a megkeresett vegyesvállalatok vezetői időt és figyelmet szenteljenek kutatásunkra.

Mélyinterjús vizsgálatra tíz magyarországi vegyesvállalatnál került sor, amely cégeknél 4-6 vezető menedzsert interjúvoltunk meg. A mélyinterjúk egyenként, átlagosan egy-másfél órát vettek igénybe. Interjúra - a cég elsőszámú vezetőjén kívül - a marketing, a pénzügyi-gazdasági, a műszaki-termelési, a logisztikai, az információs rendszer, a humán erőforrás vezetőket kértük fel. Külön kérésünk volt, hogy olyan vezetőket is meginterjúvolhassunk, akiknek a szocialista korszakból is vannak vállalati, vállalat-vezetési tapasztalataik. Kérdőíves kikérdezésre elsősorban azokat a vegyesvállalatokat kerestük fel, amelyek Marjorie Lyles professzor korábbi magyarországi kutatásaiban (1993, 1996) már szerepeltek, biztosítani kívánva a hosszú távú folyamatok és változások elemzését.


A cikk folytatása


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!