A tiltakozók azt szeretnék elérni, hogy semmisítsék meg a magánosítást, az állam vegye át a Severt, s ezek után keressen stratégiai partnert a gyártáshoz, mondta Vanja Dragojlović, a Szolidaritás Kisrészvényesek Egyesületének elnöke. Szerinte szándékosan akarják tönkretenni a Severt, amelyik az egyetlen szélgenerátort gyártó vállalat volt a térségben.
A vállalatot öt évvel ezelőtt vette meg az osztrák ATB, amelynek mintegy 16 millió eurós fejlesztést kellett volna véghez vinnie. Erre azonban Dragojlović szerint egyáltalán nem került sor, ma már mindössze két program működik a gyárban. Ami egyértelműen működőképes volt, amire volt és van kereslet a piacon, azt beszüntették, tette hozzá.
Radmilo Todosijević egyetemi tanár, a Sever igazgatói bizottságának valamikori tagja kiáll a kisrészvényesek mellett - szerinte tisztességtelen magánosításról van szó. Emlékeztetett rá: a Severt 2004 végén 4 millió 100 ezer euróért adták el, miközben csupán a vállalat koppenhágai ingatlanjainak értéke meghaladja a hárommillió eurót.
A cég szélgenerátorait annak idején húszéves jótállással adták el. Ma nemhogy nem gyártanak szélgenerátort, hanem szinte semmit sem, mondta Todosijević. Ehelyett Szabadka határában valaki aki ugyanezt csinálja, csak éppen nem ugyanolyan minőségben, magyarázta.
December 31-én lejár a szerződésben foglalt öt év, ameddig a tulajdonos nem adhatta el a vállalatot, s annak részeit sem. Amint letelik ez az idő, meggyőződésem, hogy egykettőre tönkreteszik, eladják, felszámolják a vállalatot, fűzte hozzá.
Szerinte a tulajdonos nem tartotta be ígéreteit, nem fektetett be és nem fizette ki az elmaradt béreket.
A Severnek öt évvel ezelőtt 1700 munkása volt, az aranyidőkben hatezer, jelnleg csupán hétszáz, írja a Magyar Szó, amely az osztrák tulajdonosokat, illetve a gyár vezetését nem szólaltatta meg.