2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok észrevétel érkezett a klímapolitika és az állami szerepvállalás kérdéskörében a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) által kidolgozott energiapolitikai koncepció tervezetéhez - vezette be Felsmann Balázs, a tárca szakállamtitkára a társadalmi vita szekció ülését csütörtökön Budapesten.

A GKM főosztályvezetője, Gordos Péter az írásos vélemények összefoglalásaként elmondta, hogy van, aki a regulátor szerepét erősítené, biztosítva a politikai, anyagi és döntéshozatali függetlenséget. Mások kötelező irányelvként szeretnék elfogadtatni az energiapolitikai koncepciót, megint mások a nemzeti cégek védelmét szorgalmazzák. Egy meg nem nevezett parlamenti képviselő pedig úgy vélekedik, hogy az energiapolitikát nem lehet elválasztani a szociálpolitikától.

Az Energia Klub egyik képviselője a csütörtöki vitán kifogásolta, hogy az energiapolitikai koncepció nem mutat irányt a klímaváltozással kapcsolatban. Felsmann Balázs a vitában kiemelte, hogy a nemzeti éghajlat stratégia határozza meg az energiapolitikai feladatokat, és nem fordítva. Az Energia Klub egy másik képviselője annak a véleményének adott hangot, hogy a megújuló energia termelésével kapcsolatos kutatás-fejlesztés és eszközgyártás lehetne kitörési pont Magyarország számára.

A Magyar Természetvédők Szövetségének képviselője javasolta, hogy az európai uniós forrásokból arányaiban többet kellene fordítani az energiatakarékosságra. Az energiafelhasználás mérséklésére pedig a szervezet javasolja a "természeti erőforrás adó" bevezetését a fosszilis energiahordozókra, de nem az egyes termékekre. A természeti erőforrás adó - végiggyűrűzve a termelés-fogyasztás rendszerén - ösztönözne az energiafogyasztás csökkentésére.

Tudományos szakértők és az Energia Klub is az oktatás szükségességére hívták fel a figyelmet. A Greenpeace Magyarország szerint az egész koncepciót újra kellene gondolni és új anyagot kellene készíteni.

A dokumentum 2020-ig szólóan határozza meg az energiapolitikát, ezt az indokolja, hogy az Európai Unió következő fejlesztési ciklusa akkor fejeződik be - mondta Felsmann Balázs. Az államtitkár reményei szerint a parlament hat év múlva újra előveszi a koncepciót, és - gördülő stratégiát alkotva - meghatározza a következő évtizedre, évtizedekre az energiapolitika fő irányát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!