A cégek már hónapok óta tárgyaltak az egyesülésről, de az események felgyorsultak, mióta az olasz Enel SpA energiaszolgáltató a múlt héten jelezte, hogy megvenné a Suezt. A francia kormány, amely 80 százalékban tulajdonosa a GdF-nek, már szombaton áldását adta a Suez-GdF egyesülésre. A két vállalat közleménye szerint az egyesült vállalat "bajnok lesz Európában, világszintű mérettel az energiában és a környezetvédelemben." Az ügylet zárását az év végéig tervezik.
Franciaországban ismét mozgásba jött a "gazdasági hazafiasság", a hazai vállalatokat védelmező gépezet, miután a kormány szombaton jelezte: teljes mellszélességgel támogatja azt az ügyletet, amelynek keretében összeolvad az állami tulajdonban lévő Gaz de France és a magánkézben lévő Suez közüzemi cég. Az ügy miatt elhalasztották a francia és az olasz ipari miniszter más témában tervezett hétfői megbeszéléseit.
Az összeolvadás Dominique de Villepin francia miniszterelnök szerint a legjobb módja annak, hogy biztosítani lehessen Franciaország energiaellátásának függetlenségét. Az árampiac liberalizációjára készülvén Európában teljes gőzzel zajlik az ágazat konszolidációja, és ennek részeként az olasz Enel korábban jelezte: meg akarja venni a Suez csoporthoz tartozó belga Electrabel áramszolgáltatót. Az ellenállás láttán azt közölték az Enelnél, hogy ha az Electrabel ellenkezik, akkor ellenséges felvásárlási ajánlatot tesznek akár a Suez részvényeseinek is, és így mégis megszerzik a céget.
A Gaz de France és a Suez összeolvadása révén a világ egyik legnagyobb közüzemi cége jöhet létre, 72 milliárd eurós piaci tőkeértékkel, lekörözve Európában a 44 milliárd euró értékű olasz Enelt és a 65 milliárd eurós német E.ON-t is. Az egyesüléshez azonban törvénymódosításra is szükség van, mivel a fúzió révén csökken az állam részesedése az összevont csoportban. Az állam részesedése a Gaz de France-ban jelenleg 80 százalék, és ez a törvényi előírás értelmében nem csökkenhet 70 százalék alá. Thierry Breton pénzügyminiszter hétfőn megkezdi a konzultációkat egyebek mellett a parlamenti pártokkal a törvény módosításáról. Mindamellett az állam 34 százalékot, a vétóhoz szükséges kisebbségi szavazatot mindenképpen meg akarja tartani a csoportban.