3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hét olajipari vállalat található a Frankfurter Allgemeine Zeitung a világ legnagyobb vállalatait sorrendbe állító tízes listáján. A bevétel alapján összeállított rangsort évi csaknem félbillió dolláros bevétellel az amerikai Exxon Mobil vezeti, mellette két amerikai versenytársa, a Chevron és a ConocoPhillips is befért az első hatba. A tőzsdei érték alapján azonban már egy kínai olajcégnek jutott az első hely, az első tízben pedig négy távol-keleti cég található. Európa - úgy látszik - nem bírja a versenyt: az öreg kontinens vállalatai mindkét listán erősen alulreprezentáltak.

Még az USA vezet, de jön fel Kína (Mfor-montázs)

Tolonganak az olajipari óriásvállalatok a Frankurter Allgemeine Zeitung napokban nyilvánosságra hozott céges toplistáján. A top 10-ben hét, a top 20-ban pedig kilenc ilyen típusú vállalat található, azaz messze ennek a szektornak a legnagyobb a súlya az élbolyban. Az olajipart a top 20-ban az autóipar követi hét céggel, az IT-szektor és az energiaipar pedig egy-egy céggel képviselteti magát.

Bevétel alapján még az Exxon az úr

Ami a konkrét számokat illeti, a listát az Exxon Mobil vezeti: az amerikai olajipari óriás 466 milliárdos forgalmat és 45 milliárd dolláros nettó nyereséget könyvelhetett el 2008-ban. Nem sokkal marad el tőle a holland-brit Royal Dutch Shell 459 milliárd dolláros forgalommal, amihez 26,5 milliárd dolláros nyereség társult. Felfért a dobogóra a brit BP is, 365 milliárd dolláros forgalommal és 21,6 millió dolláros adózás utáni eredménnyel.

Érdekesség, hogy ha a listából kivennék az olajipari vállalatokat, akkor a Toyota ülhetne a cégvilág trónjára: a japán autóipari konszern tavaly 290 milliárd dolláros forgalom mellett 19 milliárd dolláros nettó nyereséget ért el. Az autógyártók versenyében a második helyet a német Volkswagen (összesítésben a 10.), a harmadikat pedig a csődvédelembe menekült General Motors foglalja el. Az amerikai autógyártó óriás a 2007-es nyolcadik hely után tavaly már csak a 13. helyet kaparintotta meg.

Európa lemaradt

Ha a cégek ország szerinti hovatartozását nézzük, egyértelmű az amerikai cégek fölénye. Az első húszban hat, a tízben pedig négy amerikai vállalat található, három pedig befért az első hatba - utóbbiak egytől egyig az olajiparból érkeztek. Az USA után Ázsia képviselteti magát a legtöbb vállalattal: Japán négy (Toyota, Honda, Hitachi, Nissan), Kína pedig kettő olajipari céget (China Petroleum & Chemical, PetroChina) "delegált" a top 20-ba.

Beszédes tény, hogy Európa csak ezek után következik: az öreg kontinensen a listavezető Németország három vállalattal (Volkswagen, Daimler, E.ON), majd Hollandia (Shell, ArcelorMittal) jön a sorban. Emellett felfért még a húszas listára a francia Total (224 milliárd dolláros forgalom, 15 milliárd dolláros nyereség) és az olasz ENI (152 milliárd dolláros forgalom, 13,4 milliárdos nyereség) is.  

Van, amiben már a PetroChina az első      

Figyelmezető jel, hogy a tőzsdei értéket tekintve a PetroChina már ledöntötte trónjáról az Exxon Mobilt. A kínai olajipari óriás jelenleg 366 milliárd dollárt ér, és csak ezután következik az amerikai vetélytárs 344 milliárd dollárral. A harmadik helyen egy szintén kínai cég, a Bank of China található 262 milliárd dollárral.

Ezt a mutatót tekintve a top 10-ben teljes az amerikai és a kínai dominancia: mindkét ország négy-négy céggel képviselteti magát. Az Európát egyedüliként képviselő Shell 159 milliárd dolláros tőzsdei értékkel a kilencedik helyen szerénykedik – a holland-brit óriáscéget még a brazil Petrobras is megelőzte 168 milliárd dolláros értékkel.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!