A törvényesség határán
A szigorú munkaadók egyébként kihasználva a fentebb vázolt lehetőségeket már eddig is korlátozták az e-mail tárhelyeket, az internet hozzáférést és a megtekinthető oldalak számát is szűkíttették. A jelenlegi szabályozás mellett, akár legális módon is ellenőrzihetik a ki- és bejövő elektronikus adatokat, szűrőrendszerek használatával például kiszűrhetők az előre megadott kulcsszavak, és az azokat tartalmazó levelek nem kerülnek továbbitásra.
Ugyanakkor több vállalatnál alkalmaznak olyan szoftvereket, amelyek már komolyan veszélyezetetik a személyiségi jogokat, például az a program amelyik az összes leütött karaktert tárolja, akár olyat is amely később törölve lett, vagy az, amelyikkel a képernyőn látható információ képként elmenthető.
Jelenleg a vélemények megoszlanak arról, hogy az egyes eszközök használata legális-e és arról is, hogy etikus-e az ilyen tevékenység, vagy sem. Félő, hogy az egyértelmű szabályozás hiányában rengeteg konfliktus alakulhat ki a munkavállaló és "kenyéradó gazdája" között.
Az EU-tagországok adatvédelmi biztosaiból álló munkabizottság állásfoglalása szerint a kizárólag a tulajdon védelme vagy a súlyos bűncselekmények felderítése, megakadályozása és ellenőrzése céljából gyűjtött képeket nem szabad a munkavállalók kisebb fegyelmi vétségeinek büntetése céljára felhasználni - jelentette ki Gulyás Csaba.
Az adatvédelmi szakember felhívta a figyelmet: a munkavállalóknak mindig lehetővé kell tenni, hogy a - hozzájárulásukkal rögzített - felvételeket adott esetben, például egy fegyelmi eljárás során maguk is felhasználhassák. A munkavállalónak ugyanis hozzá kell járulnia ahhoz, hogy megfigyeljék munka közben, a beleegyezés azonban a függőségi viszony miatt sok esetben csak jelképes - tette hozzá.
Amikor a főnök Big Brothert játszik
Az alkalmazozattak megfigyelése, lehallgatása, az e-mailjeinek elolvasása, de akár még az is, hogy milyen internetes oldalakat néz meg a munkvállaló, mind-mind érdekelheti a kiváncsi munkaadókat, főnököket.