3p

Magyarországon a nemzetvédelmi-katonai és az informatikus hallgatók a legbizakodóbbak elhelyezkedési lehetőségekeit illetően, míg a gazdasági szakokat végzők kifejezetten pesszimistának számítanak, derül ki az Educatio Nonprofit Kft. aktuális kutatásából. Érdekesség, hogy a leendő diplomások összességében most is körülbelül ugyanúgy ítélik meg karrieresélyeiket, mint a válság kitörése előtt pár évvel.

Igen megosztottnak mutatkoznak a magyar egyetemi, főiskolai hallgatók abban a kérdésben, milyen hatásuk van az elhelyezkedési lehetőségekre az általános negatív gazdasági folyamatoknak saját szakterületükön, áll az Educatio Nonprofit Kft. és az Országos Felsőoktatási Információs Központ idén május-júniusban csaknem nyolcezer nappali tagozatos diák bevonásával készült felmérésében.

A hallgatók fele pesszimista

A lapunkhoz eljuttatott elemzés szerint a válaszadók fele véli úgy, hogy alapvetően rosszabbak lettek az elhelyezkedési lehetőségek az ő szakterületén. Negyven százalék ebben a tekintetben nem lát lényeges változást, pozitív hatást pedig mindössze 5,1 százalék feltételez.

A bizakodók három területen - nemzetvédelem, informatika és jogi-igazgatás – vannak egyértelmű többségben. Igaz, a jogi-igazgatás csak azért kerültek ebbe a kategóriába, mivel a rendőrtiszti főiskola hallgatói feltűnően pozitív várakozásokat fogalmaztak meg.

Az informatikus hallgatók derűlátását jelzi, hogy csaknem kétharmaduk (61 százalék) úgy véli, a válság nem érinti elhelyezkedési lehetőségeiket. Negatív fejleményeket mindössze 29 százalék lát – a pesszimisták aránya csak a nemzetvédelmisek körében kisebb (13 százalék).    

A középmezőny első felében a ttk-sok találhatók: közülük ötből kettő látja borúsan a helyzetet. A bölcsészeknél és a műszakisoknál viszont már ötven százalék azok aránya, akik szerint a krízis rontja munkába állási esélyeiket szakterületükön.   

A közgazdászok kérharmada borúlátó

Érdekesség, hogy az évek óta legnépszerűbb képzésterületnek számító gazdasági szakok hallgatói a rangsor vége felé találhatók. Közel kétharmaduk (63,2 százalék) kifejezetten negatív tendenciákat tapasztal az elhelyezkedést illetően, s mindössze alig több mint negyedük (28,4 százalék) látja úgy, hogy a válságnak nincs negatív hatása az álláskeresésre.

A legpesszimistábbnak egyébként az agrárhallgatók bizonyultak, akiknek több mint kétharmada szerint elhelyezkedési kilátásaik kifejezetten romlottak az utóbbi egy évben.

Nem számít a válság?

A felmérést végzők jóval a válság előtt, 2006-ban is megkérdezték a hallgatókat arról, milyennek látják munkába állási esélyeiket a végzés után, egy-két éven belül. A mostani eredmények némi meglepetésre az akkorival szinte megegyező képet mutatnak – azaz összességében a diákokat a válság nem tette sem optimistábbá, sem pesszimistábbá.

Döntő többségük (83,9 százalék) úgy véli, jó esély van arra, hogy a végzés után egy-két éven belül a szakterületén, számára megfelelő munkakörben tud majd elhelyezkedni, és mindössze minden nyolcadik megkérdezett pesszimista.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!