5p

A főpolgármester szerint a sajtó a saját vágyait vetíti ki az ügyre, aminek egyébként is ki kéne várni a végét.

Az ígéreteknek megfelelően csütörtökön sajtótájékoztatót tartott Tarlós István főpolgármester egyéb témák mellett a BKK-T-Systems botrány ügyében is, ahol konkrét információk megosztásában reménykedtünk, de mint kiderült, mindhiába.

Tarlós valóban hosszasan beszélt az e-jegyes botrányról, de mondandójának lényege összefoglalható annyiban, hogy a sajtó elhamarkodottan ítél, kárörvendően tudósít, nincs birtokában minden információnak, amúgy nem is lehet, hiszen a vizsgálatok folyamatban vannak, és jobban tenné mindenki, ha megvárná az ügy végét.

A főpolgármester már a téma elején leszögezte, hogy a tartalmi részleteket nem kívánja minősíteni, és hogy ő nem tartozik az "érzelmi ordítozók" körébe, akiknek halvány fogalmuk nincs, mi történt a valóságban. Mint mondta, kezdettől fogva hamis információk keringtek a médiában, melyek közül leginkább azt emelte ki, hogy a BKK e-jegyes rendszerének ordító hibáira rávilágító 18 éves diákra nem is éjjel rúgta rá az ajtót a TEK, hanem reggel nyolckor kopogtattak be hozzá, hogy elvigyék.

"Mindenki azt próbálja sulykolni, amiről azt szeretné, hogy valóban úgy legyen, de a tényekről még nem bizonyosodott meg senki"

- folytatta Tarlós, aki majd akkor minősít, ha a hatóságok vizsgálati anyagai nyomán megvan a tiszta kép. Szerinte egyébként most már mintha arra menne ki a dolog egyes újságíróknál, hogy "jaj, csak a teljes igazság ki ne derüljön valahogy."

A főpolgármester szerint durva és alaptalan támadások érik a BKK vezetőjét, és esze ágában nincs kezdeményezni a vezérigazgató, Dabóczi Kálmán felmentését, amíg nem záródik le a vizsgálat. Dabóczi néhány napja egy rádióinterjúban azt mondta, hogy az e-jegy rendszer hibáit feltáró diák rossz címre küldte a bejelentő e-mailjét, azért sem tudták első körben figyelembe venni, de ezt a fiú azonnal cáfolta is, az e-mail-ről készített képernyőképén tisztán látszik, hogy jó helyre ment a küldemény. Dabóczi azt is állította, hogy a kérdéses mailt a fiú csak több mint két órával azután küldte el nekik, hogy az esetről megjelent az Index cikke, melyet a képmellékleten látható időbélyegző szintén megcáfolt. Tarlós szerint viszont az egész ügy idővonala is zavaros, a kronologikus sorrendet is tisztázni kell még.

Arról, hogy az ügyben milyen részvétmentes és felháborító volt a BKK kommunikációja, nem beszélt, pedig javarészt valószínűleg ennek köszönhető, hogy a magyar internetezők a legrosszabbra rontották le a T-Systems anyavállalatának és a BKK Facebook-profilján az értékeléseket, nagy presztízsveszteséget okozva a német cégnek és a magyar tagozatának is.

A hűtlen kezelés vádját azzal söpörte le az asztalról Tarlós, hogy a BKK nem költött a rendszerre egyetlen fillért sem, csak a szolgaláltatás igénybe vételére szerződött, és egyelőre nem is fizet érte, bármit is sugalljanak "huszonéves, heherésző internetes újságírók." Minden felelősséget a fejlesztő T-Systems-re tolt, akik "alamuszin lapítanak", tőlük magyarázatot és bocsánatkérést követel a BKK részére.

Mindenesetre Tarlós belső vizsgálatot rendelt el a rendszer minőségének a tisztázására, amit elmondása szerint amúgy is több hatóság vizsgál egyidejűleg, majd kifejtette, hogy még a Pentagon rendszerét is feltörték, szerinte azt is meg kell állapítani, hogy ez a rendszer könnyen, közepesen vagy nehezen feltörhető-e.

Tarlós szerint be kell bizonyítani, hogy tényleg etikus volt-e a hacker, mi volt a motivációja (a bejelentő levelében a fiatal jelezte, hogy segíteni akar, ez a főpolgármesternek ezek szerint nem elég), csinált-e már hasonlót, és ha igen, akkor is etikusan járt-e el. De a főpolgármester szerint a legfontosabb kérdés az, hogy a túlterheléses támadásokkal mi a helyzet, amiből nem csak a T-Systems, de a BKK is kapott.

A BKK rendszere olyan támadást kapott, mely során mintha egy órán belül több mint 40 millió ember mutatott volna érdeklődést a budapesti közlekedési információk iránt, mondta Tarlós, majd hozzátette, hogy ez olyan anyagi és humán ráfordítást igényel, ami körülbelül 300 millió forintba kerül. Ezt ő sem akarja a 18 éves hacker nyakába varrni.

"Itt valami koncepcionális valamiről lehet szó," mondta, majd össze is mosta a túlterheléses támadásokat az etikus hackerkedéssel, és arra utalva, hogy a bejelentő fiatal az ügy kapcsán már állásajánlatot is kapott, Tarlós felkérdezte az újságírókat, hogy vajon a túlterheléses támadásokért is állást kell-e ajánlani. Holott senki nem mondta, hogy a két kategória ugyanaz lenne.

A főpolgármester végül egy klasszikus hogyisvanezzel behúzta még azt is, hogy az e-jegyes regisztráció során kiszivárgott 3 ezer felhasználó személyes adata, ennek kapcsán az volt a kérdés, hogy ezek hogyan kerülhettek az ügy legutóbbi kanyarát ennek alapján feltáró a 24.hu szerkesztőségéhez. Szerinte fontos, hogy ezt is kivizsgálják.

Végeredményben tehát BKK-ügyben Tarlós szerint senki nem tud semmit, és várjuk ki a végét.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!