Az intézkedésre azért van szükség, hogy a cég működőképességét fenn tudják tartani, amennyiben a jogi igazgatónak a rendőrségi nyomozás miatt távozni kellene a cégtől - mondta Bolla Tibor hozzátéve: addig, amíg nem bizonyosodik be, hogy az igazgató miben, és egyáltalán bűnös-e, a BKV-nak megmarad a bizalma benne. Hangsúlyozta: a sajtóból értesültek az eseményekről, nem tudják, hogy a jogi igazgató kivel találkozott és milyen pénzt vett át. Azt feltételezik, hogy a Budapest Airportnál (BA) elkezdett nyomozás csak kis részben érinti majd a BKV-t.
A Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) egy magánszemély bejelentése alapján április óta nyomozott, mielőtt múlt hét pénteken őrizetbe vette a BA Zrt. és BKV Zrt. jogi igazgatóját. A sajtóban R.-V. Krisztina és Sz. György néven említett igazgatók ellen bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt indított eljárást az RRI, illetve kezdeményezte előzetes letartóztatásukat a Fővárosi Ügyészségnél. A rendőrség rajtuk kívül az ügyben további három ember ellen indított büntető eljárást vesztegetés, hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt.
A BKV igazgatóját egy óbudai bevásárlóközpont mélygarázsában érték tetten, amint nagyjából tízmillió forint összegű pénzt vett át egy, a közlekedési társasággal szerződésben álló cég munkatársától. A BA jogi igazgatóját a lakásáról állították elő. Horváth Katalin Fanni, az RRI szóvivője a hét végén elmondta: a rendőrség adatokat és bizonyítékokat talált arra, hogy a BA jogi igazgatója - összejátszva korábbi beosztottjával, a BKV jogi igazgatójával - a Budapest Airporttal szerződésben álló ügyvédi irodáknak teljesítés címén kifizetett összeg jelentős részét jogtalan előny formájában visszakapta, illetve ezen ügyvédi irodák túlszámláztak, azaz el nem végzett teljesítést is kiszámláztak a repülőteret üzemeltető társaság részére. A nyomozás során arra is bizonyítékokat talált a rendőrség, hogy a BKV jogi igazgatója hasonló jellegű bűncselekményeket követ el.
A hétfői BKV-sajtótájékoztatón Bolla Tibor az ügyvédi irodákkal kötött szerződésekkel kapcsolatban - amelyek körül a rendőrség is vizsgálódik - elmondta: a BKV aláírási szabályzata tartalmazza, hogy ki és milyen szerződést írhatott alá. E szerint hasonló szerződéseket a BKV részéről két félnek kell ellenjegyeznie, mivel önálló aláírási joga csak Kocsis István vezérigazgatónak van.
Az MTI kérdésére válaszolva elmondta azt is: arról jelenleg nincsenek információik, hogy Sziebert György aláírt-e ilyen szerződéseket, s ha igen, ki volt a másik fél, aki a BKV részéről ellátta kézjegyével a szerződéseket. Hozzátette: biztosan van, amelyikben közreműködött, de ezt még nem vizsgálják, mert erre "nem kaptak hivatalosan felkérést".
A rendőrség kereste az informatikai igazgatót is. Székelyné Pásztor Erzsébet kommunikációs igazgató tájékoztatása szerint ő a hétvégén Ausztriában síelt, vasárnap este még ott volt, majd betegállományba vonult.
Bolla Tibor kitért arra is, hogy a BKV egyéb szerződéseivel kapcsolatban továbbra is folyik a vizsgálat, Kocsis István a napokban ad át a rendőrségnek olyan szerződéseket, amelyek esetében felmerül a bűncselekmény gyanúja. Ezek nem jogi, hanem értékesítési és marketingszerződések - tette hozzá.
MTI