3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sikerült megtalálni Richard Grasso utódját. A New York-i Tőzsde (NYSE) elnökének múlt szerdai lemondását követően vérbeli pénzügyi szakembert sikerült megnyerni a börze élére. Az új elnök a Citibank egykori első embere, John Reed. Az elmúlt években háttérbehúzódott szakember ugyanakkor csak ideiglenesen vállalata a pozíciót.

A felsőfokú végzettséggel sem rendelkező Grassot 1973-ban nevezték ki a kibocsátási és marketing osztály igazgatójává. Több, mint 25 éve, 1977-ben lett alelnök. Majd mostani egyik fő támadóját, William Donaldsont, jelenlegi tőzsdefelügyeleti vezetőt követve foglalhatta el 1995-ben a tőzsdeelnöki széket. Problémát jelent ugyanakkor, és a mostani támadásokhoz alapot szolgáltat, hogy az elnöki és vezérigazgatói posztot egyidejűleg töltötte be, ami egyes szakemberek szerint a vezetés túlzott koncentrációját váltotta ki.

Az új elnök, John S. Reed a tőzsdén mint bankvezér sokaknak ismerős lehet, mivel 1994 és 98 között ő irányította a Citibankot. Az akkor a Travelers Group és a Citibank között bekövetkezett fúzió után 2000-ig volt az új pénzintézet, a Citigroup vezetőségében. Onnan azonban a "két dudás egy csárdában effektus miatt" nyugdíjba ment. A létrejött fúzió ugyan sikeres volt, ám korántsem sikerült olajozott együttműködés kialakítása az önálló vezetéshez szokott erős emberek között. Mivel pedig a fúzió során a domináns szerepet játszó 66 éves Sanford I. Weill pozíciója volt az erősebb, ezért az akkor 61 esztendős Reed a nyugdíj mellett döntött. A lelépést ugyanakkor szépen honorálták, hiszen a 2000-es év legjobban kereső menedzsere lett 293 millió dollárral, köszönhetően az akkor kifizetett 5,4 millió dolláros fizetésnek és prémiumnak. Kapott továbbá 287,6 millió dollárnyi részvényopciót is.

Ezek fényében talán már nem is tűnik olyan gavalléros dolognak, hogy jelképes egy dollárért vállalta el a NYSE vezetését. Persze ez a tőzsdének is jól jön, amelynek a hírek szerint lemondása ellenére is sokba kerülhet a Richard Grassonak korábban megítélt 139,5 millió dolláros fizetési csomag. A Reutes információi szerint ugyanis a szerződése szerint 2007. májusig valószínűleg megkapja évi 1,4 millió dolláros fizetését, további évi 1 milliós jutalmát, amely állítólag akkor is jár, ha azért kellene idő előtt távoznia a tőzsdétől, mert elveszítené vezérigazgató vagy elnöki címét, vagy hatáskörét jelentősen korlátoznák. Emellett amennyiben Grasso jogi úton be tudja bizonyítja, hogy indok nélkül kényszerült lemondásra, a tőzsde további 57 millió dollárt lesz kénytelen volt vezetőjének kifizetni.

Kapcsolódó anyagok
Botrány a New York-i tőzsdén
Pénzügyminiszter, bankár, tőzsdeelnök
Senki sem akar New York-i tőzsdeelnök lenni


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!