A vezeték teljes hossza 109 kilométer, ebből 62 kilométer román területen épül, rajta keresztül évente 4,4 milliárd köbméter földgáz haladhat át. Magyarországon a Csongrád megyei Algyőnél, Romániában az Arad megyei Újpanádnál csatlakozik majd a rendszerre.
Az óránként 500 000 köbméter kapacitású tranzitvezetéket úgy tervezték meg, hogy kétirányú szállításra is alkalmas legyen. Ezáltal mindkét ország gázfelhasználói számára nagyobb ellátásbiztonságot lehet garantálni, azaz csökkenthető lesz az orosz földgázzal szembeni függőség.
A beruházás jól illeszkedik a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt. nemrégiben indított NETS-projektjébe is. A New Europe Transmission System (Új Európai Szállító Rendszer) kezdeményezés a régió vezető gázszállító vállalatainak együttműködésével egy független, regionálisan integrált gázvezeték-hálózati üzlet kialakítására indult el Közép- és Délkelet-Európában. A projektben a régió hét gázszállító vállalata vesz részt: az FGSZ Zrt., a román Transgaz, a bosznia-hercegovinai BH-Gas, a szlovén GEOPLIN Plinovodi, az osztrák OMV GAS, a horvát Plinacro és a szerb Srbijagaz, írja a helyi Krónika.
Beért a magyar-román szövetség az orosz gáz ellen
Az idei év végén elkészül az Arad–Szeged-földgázvezeték, amelynek összértéke mintegy 14 millió euró, idézi az erdélyi Krónika Ioan Pârvut, a beruházás fő kivitelezőjének, az aradi Amarad Rt.-nek a vezérigazgatóját.