Emellett a piaci átrendeződésre is számítani lehet, a jelenleg Magyarországon mérhető meglehetősen magas vállalati létszám konszolidáción megy majd keresztül. A versenyképesség előtérbe kerülhet akár szektoriálisan, akár regionálisan vizsgáljuk a kérdést. Ezzel párhuzamosan a foglalkoztatási szerkezet átalakulásával kell számolni. A mezőgazdasági, szakképzetlen rétegek helyzete tovább nehezedik, miközben a szolgáltató szektor erősödése prognosztizálható. Az egyes szektorok eltérő ütemben fognak felzárkózni.
Ezek figyelembe vételével azok a cégek amelyek szeretnék megállni a helyüket az EU piacán is stratégiai gondolkodás mentén kell, hogy haladjanak. Igaznak kell lenni ennek a teljes vállalatot is, de egyes részterületeket, így a HR-t is. Hangsúlyos szerepet kap a képzés, amelyben megnő a vállalatok és az egyén szerepe is. A piac által elfogadott képzési szint és kultúra várhatóan változásokat fog generálni a mostani állapotokhoz képest. Ugyanakkor a nyelvtudás fejlesztése az élethosszig tartó tanulás elterjedése az egyén jövőjét és lehetőségeit is meghatározzák a majdani összeurópai munkaerőpiacon.
Bérek, kultúrák, munkaerőpiac - kihívások a HR területén
Bérfelzárkóztatás, munkaerőpiac megnyitása, eltérő kultúrák harmonizálása, piacképes tudás megszerzése, a munkaerő termelékenységének felzárkóztatása, a menedzsment szemléletének európaivá tétele. Néhány kulcsszó, amely a csatlakozás kapcsán kihívásként jelentkezik, és amelyek alapvetően meghatározzák hazánk európai integrációjának sikerességét.