A válság ellenére sem csökkentek az első osztályú kiskereskedelmi ingatlanok bérleti díjai Budapesten az elmúlt egy évben. Mint azt Borbély Gábortól, a CB Richard Ellis vezető elemzőjétől megtudtuk, a legdrágább területnek – a legfelkapottabb plázák mellett - továbbra is a Váci utca számít, ahol átlagban havonta négyzetméterenként száz eurót kérnek el egy helyiség bérléséért.
Egyre foghíjasabb a Nagykörút
A Vörösmarty téren már némileg mérsékeltebbek az árak, köszönhetően annak, hogy itt a Váci utcához képest nagyobb alapterületű ingatlanokat kínálnak a bérlőknek. Szintén "csak" a képzeletbeli dobogó második-harmadik fokára fér fel a Deák Ferenc utca és az elmúlt években igencsak felfutott Andrássy út: az említett három helyen általában 50-80 euróért lehet bérelni egy négyzetméternyi területet, tette hozzá Borbély Gábor.
Az elemző szerint a fenti utcákban azért nem volt áresés, mivel a forgalom a válság ellenére sem csökkent az elmúlt időszakban. Az ezen kívül eső területek viszont már igen csak megérezték a krízist: a 30-40 eurós bérleti díjat kínáló Nagykörúton például megugrott a ki nem adott üzlethelyiségek száma, vidéken pedig még ennél is drasztikusabb visszaesés tapasztalható.
Tolonganak a luxusmárkák az Andrássyn
A márkák csatájában egyébként az Andrássy út igencsak megtörte a Váci utca korábbi dominanciáját. Az első fecske, a Zegna 2005-ös megjelenése után a nagy dobás a Louis Vuitton Andrássy útra csábítása volt, mely aztán beindította a konkurenseket is.
Az elsősorban különleges táskákat áruló üzlet közvetlen szomszédságában előbb a női divatcikkeket kínáló angol Burberry nyitott üzletet tavaly nyáron, majd "elszabadult a pokol". 2008-ban a nyár végétől gyakorlatilag kéthetente jelentek meg újabb és újabb márkák, így többek között a Gucci és a Roberto Cavalli, míg a kiegészítők gyártóiból a luxusmobilokat forgalmazó Vertut, vagy az elegáns karórákat árusító Tag Heuert érdemes kiemelni. Mellettük olyan hétköznapi brandek nyitottak exkluzív, csak ott kapható dizájner termékeket árusító üzletet, mint a Levis, a Nike vagy az Adidas, idén nyártól pedig már az Armani is jelen van az Andrássyn.
Szintén a Váci utca nyomdokaiba kíván lépni a Deák Ferenc utcai Fashion Street, ahol olyan márkák jelentek meg, mint a Boss, a Ralph Lauren vagy a Benetton.
Visszatérve a bérleti díjakhoz, összességében Budapest a vidékhez és a nemzetközi átlaghoz képest is jól tartja magát - azzal együtt, hogy azért még a magyar fővárosban is visszaesett az érdeklődés a bérlők részéről, és üresedés még a legfelkapottabb részeken is megfigyelhető, magyarázta Borbély Gábor.
Nem véletlen, hogy még a magát legjobban tartó Váci utcában is lehet meglehetősen kedvező árfekvésű ingatlanokat találni. Július elején például egy 50 négyzetméteres utcafronti, felújított, nem szuterén üzlethelyiséget 2700 euróért, azaz 54 eurós négyzetméteráron kínáltak fel bérlésre.
További stagnálás várható az árakban
Ami a jövőt illeti, az elemző szerint 2010 közepéig valószínűleg tovább stagnálnak majd a bérleti díjak. Ez alól kivételt jelenthetnek az Andrássy út egyes, nyolcvan eurós árakat kínáló ingatlanjai, amelyek esetében - részben a nemzetközi márkák óvatosabb terjeszkedése miatt - valószínűleg engedményekre kényszerülnek majd a bérbeadók. Szintén lejjebb kell vinni az árakat a már most is óriási kihasználatlansággal küszködő Nagykörúton, különben - Borbély Gábor szerint - tovább folytatódik a bérlők elvándorlása.
Budapest egyébként - 1200 euró/négyzetméter/év átlagos bérleti díjával (ez az ár csak az első osztályú kiskereskedelmi ingatlanokra vonatkozik - a szerk.) - még mindig relatív olcsónak számít Európában, derül ki a CB Richard Ellis hétfőn nyilvánosságra hozott elemzéséből.

Prága drágább, Bukarest még olcsóbb
A rangsort vezető Moszkva és Párizs például több mint ötször drágább a magyar fővárosnál, de még Bécsben is több mint a dupláját kérik el egy négyzetméter üzlethelyiség bérléséért. Szintén jóval a magyar főváros előtt jár Prága, ahol elsősorban a turisták tömegét vonzó történelmi belváros egeket verdeső négyzetméterárai nyomják fel az átlagot, magyarázta Borbély Gábor.
A magyar főváros bérleti díjai európai szinten leginkább Lisszabonéval, Helsinkiével és Bukarestével állnak egy szinten – bár a román főváros még mindig némileg olcsóbbnak számít Budapestnél. A térségben komoly változás egyébként csak Varsóban történt: a lengyel főváros a bérleti díjak nagy mértékű visszaesése miatt a 46. helyre csúszott vissza az összesített európai ranglistán.
W. B.
Menedzsment Fórum