Egyre inkább tényként kezelhető, ami korábban még csak találgatások szintjén látott napvilágot: az IL Ferro képtelen teljesíteni a vele szemben fennálló követeléseket, sőt - úgy tűnik - a társaság erre kísérletet sem tesz.
Üres irodák, kidobott szerződések
Ezt látszik igazolni a Magyar Televízió kedd esti Híradójának helyszíni riportja: abban bemutatták a cég budapesti telephelyének irodáit, amelyeket a múlt héten teljesen kiürítettek az autós reklámozással foglalkozó cég munkatársai. "A nagy sietségben valószínűleg nem maradt idejük, hogy az ügyfelekkel kötött szerződéseket is elvigyék" - hangzott el a műsorban.
A szerződéseket - amelyek tartalmazzák az ügyfelek adóazonosító jeleit, személyiigazolvány-számát, címét, telefonszámát, valamint az autó adatait - egyszerűen kirakták a fal mellé. Emellett több száz olyan lapot is találtak, amelyeken a forgalmi engedélyt, az adóazonosító kártyát, a lakcímkártyát és a jogosítványt fénymásolták össze. Megtalálták azokat az átutalási szelvényeket is, amelyeket már nem küldött el az ügyfeleknek az IL Ferro. A több ezer oldalnyi dokumentumot a helyszínre érkező rendőrök lefoglalták.
Várják a szakértői véleményt
A most fellelt iratok nem az IL Ferro telephelyén, hanem annak az udvarán voltak papírdobozokban, ezek között voltak személyes iratok is. A XIII. kerületi rendőrkapitányság visszaélés miatt indít eljárást ismeretlen tettes ellen, ám az ügy az "IL Ferrós gazdasági bűncselekménnyel" nem hozható összefüggésbe, így jogi szempontból kihatása sincs arra.
Utóbbi, május 2-án elrendelt nyomozással kapcsolatban a szóvivő annyit közölt: még várják a szakértői véleményt, s csak azt követően kerülhet sor bármilyen további lépésre, például előzetes letartóztatásra vagy a számlák zárolására.
Könnyelmű ígéret?
A történtek mindenesetre tovább gyengítik a társaság helyzetét, és alááshatják Körmendi Ákos néhány héttel ezelőtti nyilatkozatának hitelét. A február óta tulajdonos-ügyvezető akkor azt közölte: az IL Ferro június elején kifizeti autós ügyfeleinek a májusra esedékes, reklámozásért járó pénzt, ám a februárra, márciusra és áprilisra járó összeget csak később teljesíti, illetve ennyivel meghosszabbodik a reklámszerződés. Június elejéig mintegy 300 millió forintot kellene átutalniuk az ügyfeleknek.
Igaz, a cégvezető akkor még valószínűleg nem számolt azzal, hogy a rendőrség csalás büntette miatt nyomozást kezdeményez az ügyben. Ez reklámpiaci szakemberek szerint végképp megpecsételte a vállalkozás sorsát, hiszen minden hirdető el szeretné kerülni, hogy bármilyen módon összefüggésbe hozzák egy botrányba keveredett társasággal.
A jelenlegi állás szerint pedig borítékolható - mégha a barterkapcsolatok meg is maradnak -, hogy olyan fizető hirdető nem akad majd, aki felvállalná, hogy egy zajos múltú és még zajosabb jelenű vállalatnál költi el idei reklámbüdzséjének egy részét. Főként annak tükrében nem, hogy a megszorítások miatt a legtöbb cég először reklámkiadásaiból farag le, a fennmaradó összeget pedig szeretné minél hatékonyabban befektetni.
Felszámolási eljárás indultA társaság végnapjait jelzi az a tény is, hogy az autók matricázását végző V. Detti Kft. kedden felszámolási eljárást indított az IL Ferróval szemben, mivel az több mint egy hónapja nem egyenlíti ki a vele szemben fennálló több mint ötmillió forintos számlatartozását.
A V. Detti Kft. igazgatója, Kajtár András szerint az IL Ferro ellehetetlenítette a kapcsolattartást: nem fogadnak küldeményeket, számlákat, megszüntették a fax elérhetőséget, nem veszik fel a telefonokat. Menyhért Mészáros László, a társaság média-tanácsadója utalt arra, hogy a cég két hónapja van üzleti kapcsolatban az IL Ferróval: ez idő alatt csaknem 900 reklámmatricát helyeztek el a szerződött személyautókon.
Istvánko ViktóriaMenedzsment Fórum