A Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) november végén gyanúsította meg a ScienNet törzsvásárlói rendszer működtetőjét közel egymilliárd forintos adóhiány miatt. Leinemann Zsolt, az üzemeltető cég ügyvezetője azóta is előzetes letartóztatásban van, a szervereket, számítástechnikai eszközöket pedig lefoglalták.
Mindenki jól járt?
"Úgy érezzük, hogy az utóbbi hetekben egyoldalú volt a tájékoztatás, ezért szeretnénk, ha a másik fél véleménye is megjelenne" – vázolta fel a sajtótájékoztatón Magyar György ügyvéd, aki a ScienNet törzsvásárlóinak jogi képviseletét látja el.
"Lehet, hogy tisztességtelen volt a rendszer, lehet, hogy tisztességes, azonban jelenleg több mint 400 ezer károsultja van az ügynek" – mondta el az ügyvéd. Szerinte azt egyelőre nem lehet megjósolni, hogy ezeknek a tagoknak pontosan mekkora kárt okozott eddig a VPOP vizsgálata, de az összeg a vizsgálat elhúzódásával minden bizonnyal emelkedni fog.
„A tagok úgy érzik, hogy a gyanított törvénytelenség tőlük független, ők nem követtek el semmilyen jogszerűtlenséget. Éppen ezért szeretnék azt elérni, hogy a gazdasági bűncselekményt leválasszák a rendszer üzemeléséről, így a törzsvásárlói rendszer tovább működhessen” – emelte ki a jogász.
Úgy véli, a világon mindenütt vannak MLM-rendszerek, melyeknek célja, hogy minél több ember lépjen be, mivel így tudnak komoly tömeget elérni. A törzsvásárlók és a termékpartnerek között van egy közvetítő cég, a ScienNet-tagok véleménye szerint ez a hármas viszonyrendszer törvényszerűen működik.
A termékpartnerek nevében a sajtótájékoztatón felszólalt Kassai Csilla, aki kifejtette, hogy a törzsvásárlókon kívül a rendszerben lévő cégek is komoly kárt szenvedtek el. Szerinte érthetetlen, ami történt, mivel közgazdászként átlátja a klub működését. Reiter Antalné, a törzsvásárlók képviselője hozzátette: egyetért a vizsgálattal, hiszen a hatóságoknak ez a dolga, azonban a rendszer működésében nincs semmi törvényellenes.
Hajlandók lennének adót fizetni
„A VPOP adócsalás gyanúja miatt folytat eljárást, nem piramisjáték miatt. A jelenlegi álláspont az, hogy a washingtoni bejegyzésű ScienNet International LLC több adónemben nem tett eleget adófizetési kötelezettségének” – mondta el Gyalog Balázs, aki az előzetesben lévő Leinemann Zsolt egyik jogi képviselője.
Az ügyvéd szerint a hatóság egy két nap alatt elkészített szakértői véleményre alapozza a gyanút, a véleményben maga a szakértő is olyan megállapításokat tesz, hogy nem volt elegendő ideje feltérképezni részletesen a rendszert. "Ez a szakértői vélemény ténybeli hibákat tartalmaz" – fejtette ki Gyalog Balázs.
A VPOP gyanúja szerint áfa, társasági adó és személyi jövedelemadó (szja) formájában 2008-ban összesen 960 millió forintot nem fizetett be a ScienNet International LLC. "A rendszer indulása előtt számos adószakértővel egyeztetett a gyanúsított. Akkor arra jutottak, hogy ilyen formában törvényes a működés. Az álláspontunk, hogy a ScienNet International LLC nem adóalany Magyarországon, így nincs adófizetési kötelezettsége" – emelte ki Gyalog Balázs.
Ugyanakkor az ügyvéd elmondta, hogy hajlandók tárgyalni a hazai hatóságokkal - ha azok úgy vélik, hogy a cégnek valóban adót kellene fizetnie, akkor állnak elébe. Ha valóban adófizetési kötelezettség terheli a céget, akkor is túlzó a közel egymilliárd forint – hangzott el a hétfői eseményen. "Az áfatörvény például kimondja, hogy az utalványok értékesítése nem tartozik a törvény hatálya alá, azaz nem kell adót fizetni utána. Ezzel máris 400 millióval csökkenthető az összeg" – vázolta fel Gyalog Balázs. A társasági adóval kapcsolatban az ügyvéd úgy vélekedett: azt csak a nyereség után kell fizetni, az amerikai cég pedig 2008-ban nem volt nyereséges.
Leinemann Zsolt kész együttműködni
Az eljárás egyelőre Leinemann Zsolt ellen folyik. "Az ügyfelünk maximálisan együttműködik a hatóságokkal, az utóbbi másfél hónapban körülbelül hatszor hallgatták ki, melyeken részletesen felvázolta a rendszert, válaszolt minden kérdésre" – emelte ki Gyalog Balázs.
Az ügyvéd szerint semmi nem utal arra, hogy a gyanúsított elszökne vagy bizonyítékokat tüntetne el, ezért nem indokolt az előzetes letartóztatás fenntartása.
Kiemelte: a törzsvásárlók pénze biztonságban van egy letéti számlán, nem fog elveszni, mivel igyekeztek elkülöníteni a ScienNet vagyonától.
"A ScienNet International LLC egyelőre nem végez máshol tevékenységet, de már előkészítés alatt állt a rendszer bevezetése Romániában. Ha nincs vizsgálat, akkor már lehet, hogy ott is működne" – mondta el Gyalog Balázs.
"Azzal bénult meg a rendszer, hogy a számítástechnikai eszközöket lefoglalták. A törvény szerint akkor a helyszínen másolatot kellett volna készíteni az adatokról, és ebben az esetben most is működhetne a törzsvásárlói hálózat" – tette hozzá Futó Barnabás, aki szintén Leinemann Zsolt ügyvédje.
Beke Károly