3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Holzer Simon 1863-ben nyitotta meg első szabóműhelyét, melyet hat esztendő múlva egy konfekcióüzlettel bővített. Az ifjú szerencsés pillanatban lépett színre: a kiegyezés utáni évek ugyanis kedveztek az újonnan indult vállalkozásoknak. Holzer Simon fia, Sándor pedig az Úttörő Áruház elődjét hozta létre, derül ki az mfor.hu „Mesél a múlt” sorozatának aktuális részéből.

Budapesti terjeszkedés. Tekintse meg képeinket!

A pazar fénnyel és kiváló ízléssel berendezett, félmillióból felépített üzlet elsősorban szokatlan méreteivel érdemelte ki az áruház megnevezést. Alkalmazottainak száma kezdetben 65, majd 120, végül a századforduló évében 150 fő volt, mellettük pedig további hétszáz-nyolcszáz szabó dolgozott a háttérben. Utóbbi nők és férfiak negyven műhelybe voltak szervezve. Vezetőik minden héten megkapták a legnagyobb külföldi szaklapokat, így naprakészen tudták, miként változik a párizsi, berlini és londoni divat.

A siker minden várakozást felülmúlt, ezért a tulajdonos 1907-ben újabb emelettel bővítette az épületet. Az alapító 1897-ben hunyt el, de fia töretlen erővel vitte tovább a családi vállalkozást. Kitartása jutalmaként 1903-ban Holzerék császári és királyi udvari szállító címet kaptak.

Az 1910-es évek elején Holzer terjeszkedni kezdett: egyre-másra nyitotta meg üzleteit Linzben, Karsbaldban, Lembergben, Klagenfurtban és Triesztben. A pesti központ is folyamatosan bővült: a fiú meghonosította a szabott árú osztályokat, s külön próbatermeket rendezett be, ahol azonnal elvégezték a szükséges javításokat. Ezzel egyidejűleg hátul, a Reáltanoda utca felé apró szuterént nyitottak; itt olcsón, olykor önköltségi ár alatt, néhány koronáért kínálták a kifutott ruhákat.

Az első világháború erősen megrázta, de nem tette tönkre a vállalkozást. A cég az összeomlott hazai helyett a balkáni piacokon terjeszkedett, s itt a világégést követő konjunktúra miatt nem is csalódott. Románia és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság volt a fő célpont, de jelen voltak a Holzer-áruk Görögországban és Törökországban is.

A húszas évek sikereit azonban semmissé tette a gazdasági világválság. Holzer Simon 1927-ben meghalt, helyét fiai, Simon és Andor vették át. Az ifjak nem bírták a nagy költséggel üzemelő áruházat fenntartani, ezért 1931-ben áttették székhelyüket a Váci utca 24. szám alá. Mikor a nagy hírű áruházat eladták, mindössze tízezer pengő forgótőkéjük maradt.

A kortársak leírták őket, de a Holzer-família két tagja, talán a legendásan makacs nagyapa vérét örökölve, ismét feltámasztotta a céget. Tíz esztendő múlva már félszáz alkalmazottal dolgoztak, s a Magyar Ipar nevű kiadvány újra a pesti divat diktátoraiként jellemezte őket.

A kegyelemdöfést a második világháború, majd az azt követő államosítás jelentette. Látván a reménytelen jövőt, a leszármazottak Nyugatra távoztak, így örökre eltűnt Budapestről e nagy hírű cég. Emlékét csak az idősek őrzik - no és a félig lebontott Úttörő Áruház, mely egykor az övék volt...

Lázin Miklós András Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!