Az idén átadásra kerülő budapesti raktárak közül kiemelte a ProLogis cég 30 ezer négyzetméteres dél-pesti fejlesztését, amelynek egyharmadát már bérbe adták és várakozásaik szerint ez év végéig a fennmaradó terület is bérlőre talál. Török zsombor megemlítette, hogy az építés alatt álló raktárterületek 47 százaléka spekulatív céllal épül, ami azt jelenti, hogy a fejlesztő a beruházás elindításakor még nem rendelkezik bérlővel és nem tudja, hogy az épületben gyártás, illetve raktározás folyik-e majd. Az építési raktárterületek 36 százalékára már előbérlettel rendelkeznek a fejlesztők, míg 17 százalékukat a tulajdonos már elfoglalta.
Török Zsombor kiemelte, hogy az ipari ingatlanfejlesztések elsősorban az M0-ás körgyűrű közelében helyezkednek el, és várhatóan Magyarország Európai Unióba belépésével a logisztikai parkok előtérbe kerülnek.
Pál Erika, a kiskereskedelmi részleg vezetője elmondta: a fővárosi bevásárlóközpontok állománya jelenleg 388 ezer négyzetméter alapterületű, az első félév során mindössze 8 ezer négyzetméterrel bővült. A kihasználatlansági ráta eléri a 7 százalékot, ami amiatt következett be, hogy egy nagy olasz ruházati cég kivonult a bevásárlóközpontokból.
Összesítésük szerint a bérleti díjak négyzetméterenként és havonta 25-65 euró között mozognak. A legnépszerűbb bevásárlóközpont az Árkád, a Mammut és a Westend, amelynek helyiségei mind bérbe vannak adva. Így nem ritka a 20.000-250.000 eurós lelépési pénz sem azért, hogy új kereskedők vagy szolgáltatók tudjanak ide bekerülni.
Élénkülés csak az ipari ingatlanoknál lehet
Stagnált az irodai és kiskereskedelmi ingatlanpiac 2003 első félévében Budapesten, míg az ipari ingatlanok piaca élénkült és várhatóan ez lesz a húzóágazat a következő időszakban - állapítja meg a Jones Lang LaSalle elemző cég budapesti ingatlanpiaci körképe.