Emelkedett áprilisban a Beszerzési Menedzser Index (BMI) értéke. A mutató 54,3 százalékot tett ki, ami 3,5 százalékpontos növekedés márciushoz képest. Az adatok szerint az első negyedéves enyhe növekedés után áprilisban felgyorsult a feldolgozóipar fejlődése. AZ 50 feletti indexérték az ágazat növekedését jelzi.
Bár a feldolgozóipari fejlődés az év negyedik hónapjában elérte az előző évek növekedési ütemét, az időszakot tekintve még mindig kisebb a fellendülés, mint a korábbi években mért. Összességében tehát a magyar feldolgozóiparra az év első négy hónapjában enyhe növekedés jellemző.
A felmérés részindexei közül csak a szállítási átfutási idő index csökkent az előző havi értékéhez képest, a többi index nagyobb, mint egy hónappal korábban volt. Az export, a vásárolt készletek mennyisége és az új megrendelések nőttek a legjobban.
A termelési index 4,5 százalékponttal nagyobb, mint márciusban. Az ágazatok közül a nem fém ásványi termékek iparágra jellemző a legnagyobb kibocsátás ebben a hónapban.
A válaszadók 36 százalékánál nőttek az új megrendelések áprilisban, így az index 6,0 százalékponttal nagyobb, mint egy hónapja. Gyorsult a beszerzési mennyiség (56,5) növekedési üteme is márciushoz viszonyítva.
Az új rendelések kielégítésére felgyorsult termelés következtében megnövekedett a vásárolt készletek mennyisége (54,5). Jelentősen megnőtt az export mennyiség a hónap folyamán, az index tavaly október óta nem jelzett hasonló növekedést.
Enyhébb csökkenést jelez viszont a foglalkoztatási index (45,5). Az index 0,5 százalékponttal nőtt, de továbbra 50 pont alatti.
Az ágazatok szerinti Beszerzési Menedzser Indexek közül ebben a hónapban a nem fém ásványi termékek és az élelmiszeripai index jelzi a legnagyobb növekedést márciushoz képest. A regionális BMI indexek értékei növekedést mutatnak az ország régióiban, melyek közül a Központi körzet és a Dél-alföld indexei jelzik a legnagyobb fejlődést.
Élénkülő feldolgozóipar
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) áprilisban 3,5%-ponttal 54,3 pontra nőtt a márciusi 50,8 pontról. Az első negyedéves enyhe növekedés után áprilisban felgyorsult a feldolgozóipar fejlődése, az index értéke az előző évek azonos időszakaihoz viszonyítva kedvezőbb képet mutat, mint az év első három hónapjában - közölte az indexet publikáló Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.