3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénteki londoni találgatások szerint a francia Société Générale (SocGen) befektetési csoport egyik kereskedője által elkövetett példátlan piaci csalás legalábbis hozzájárulhatott a hét eleji összeomlásszerű európai tőzsdei veszteségekhez és ahhoz, hogy az amerikai Federal Reserve egy menetben ugyancsak példátlan mértékű, 0,75 százalékpontos soron kívüli kamatcsökkentést jelentett be.

A SocGen egyik párizsi brókere minden idők legnagyobb, jelenleg 4,9 milliárd euró névértékűre becsült csalárd származékos ügyletláncolatát építette ki, csak éppen a rossz irányban. Jérome Kerviel fiktív kliensszámlákat kreálva egymásra épülő hosszú pozíciókat vett fel, vagyis azonnali vételi és határidős eladási ügyletek láncolatát kötötte, arra játszva, hogy januárban a piacok emelkedni fognak.

Pénteki londoni értesülések szerint a bróker viszonylag alacsony kereskedési limitjét sokszorosan meghaladó értékű tranzakciókat a SocGen párizsi központjában már a múlt héten észrevették, és a bank befektetési részlegének vezetője szombaton behívatta Kervielt, aki azonnal mindent beismert, utána viszont eltűnt, és most sem, tudják hol van.

Ezután találgatások kezdődtek arról, hogy mennyiben járulhatott hozzá a csalárd ügyletek gyors lebontása a hét eleji európai tőzsdei összeomláshoz, és a keddi Fed kamatcsökkentéséhez. Citybeli elemzések szerint az egymás hatását jellegüknél fogva többszörösen erősítő származékos tranzakciók leépítése olyan jelenségként tűnt fel a piacokon, mintha egyetlen megbízás mintegy 40 milliárd euró értékű értékpapír-eladásra szólt volna.

Az amerikai kamatdöntéshez is hozzájárulhatott a csalás

A Financial Times pénteki értesülése szerint a Federal Reserve-t a francia jegybank csak szerdán értesítette a SocGennél támadt "problémáról", vagyis egy nappal azután, hogy az amerikai központi bank minden idők legnagyobb, egy menetben végrehajtott kamatcsökkentését jelentette be, háromnegyed százalékponttal 3,50-re süllyesztve irányadó szövetségi napikamatcélját.

A londoni gazdasági napilap értékelése szerint a SocGen gyors megszabadulása a kockázatos és halmozódó veszteségeket okozó opcióláncolattól legalábbis hozzájárult a hétfői meredek tőkepiaci zuhanásokhoz, amelyek "kiváltották a Federal Reserve másnapi drámai kamatcsökkentését".

A lap által idézett citybeli elemzők ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a piacok már a SocGen-pozíciók leépítése előtt esni kezdtek, részben az amerikai kötvényadósság-biztosítókkal kapcsolatos aggodalmak miatt.

Ez utóbbiak abból eredtek, hogy a hitelminősítők elkezdték rontani ennek a pénzügyi ágazatnak a kockázati besorolásait, tekintettel a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult általános adóskockázati romlásra. A rontott besorolású kötvénybiztosítók a rosszabb osztályzatok miatt maguk is gyengébb adóssá váltak, ami nehezíti tőkepiaci finanszírozásukat, és ez kihat azokra a bankokra is, amelyek ezeknél az intézményeknél kötnek fedezeti biztosításokat az általuk terített, sokszor subprime kötelezettségekkel egybecsomagolt adósságpiaci termékekre.  

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!