A dunántúli elbocsátási hullám csak az ott élőknek szokatlan, hiszen korábban hasonló folyamatok játszódtak le Kelet-Magyarországon. A nap mint nap bejelentett gyárbezárások miatt egyre több ágazat kerül vészhelyzetbe. Így például a ruházati és cipőipar vagy a húsipar. Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató ügyvezető igazgatója szerint a tőke azért menekül a környező országokba, mert ott jóval olcsóbb a bérmunka.
Három év alatt mintegy 30 százalékos reálkereset-növekedés egyfelől, másfelől a környező országokhoz képest igen magasak a béreket terhelő állami elvonások, közterhek - mondta el Hegedűs Miklós a Magyar Rádióban. 2004-es költségvetéseknél már világos, hogy a vállalkozókat sújtó terhek, adóelvonások, áfa, tehát végül is az állam elosztó szerepe nem csökken, mint az előző években, hanem növekszik. Ezek együttesen - azt gondolom, hogy - a környező országokéhoz képest versenyhátrányt jelentenek.
Ugyanakkor a gazdasági elemző úgy véli, a magyar munkaerő a bérmunkához már túl képzett. A nagyobb tudást igénylőhöz pedig még alulképzett. A kormányzati lépések pedig azért késnek, mert a drága államot, a felduzzasztott államapparátust az üzleti szféra csak akkor tudja eltartani, ha sok pénzt vonnak el tőle. Ezért nem csökkennek a vállalkozók terhei, ezért nincsen járulék és adócsökkentés.
Gyárbezárások Nyugat-Magyarország - Mi lehet a háttérben?
Korábban Észak-Magyarországon voltak gyakoriak a nagy létszámleépítések, az utóbbi időben azonban a Nyugat-Dunántúlon is elbocsátási hullám indult. Az okok hátteréről Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató ügyvezető igazgatója fejtette ki a Magyar Rádiónak.