Első fokon alaptalannak ítélte a bíróság a munkáltató által benyújtott kérelemben foglalt indokokat, miszerint a szakszervezet jogellenesen jelentette be a bértárgyalásokra vonatkozó szándékát, illetőleg az azzal kapcsolatos konfliktushelyzetet. A bíróság indoklásában előadta, hogy a munkáltató által hivatkozott jogszabályi rendelkezések ebben az ügyben nem irányadók.
Berkes Sándor a MÉSZ elnöke az mfor.hu kérdésére elmondta, nem vitatkozni szeretnének, hanem bért fejleszteni, ezért nem terveznek további munkabeszüntetést, hanem minél előbb tárgyalóasztalhoz ülnek.
Mint ismert hétfő reggelre tervezett a MÉSZ figyelmeztető sztrájkot, miután bértárgyalásaik nem vezettek eredményre az atomerőművel. A munkáltató 2 százalékos bázis bérnövekedést ajánlott, a további 2,5 százalékot jutalomként fizetnék ki. Ezzel szemben a szakszervezet fő követelései a műszakos munkavállalók számára 10 százalékos alapbéremelés, valamint 2010-ig évi 5 százalékos, az Európai Unióhoz felzárkóztató bérfejlesztés. Követelik továbbá a részvénytársaság 2006. évi üzleti tervének túlteljesítéséből származó adózott eredmény felének a munkavállalók közötti keresetarányos felosztását. A hétfői sztrájk mellett voksolt a mintegy hatszáz dolgozó közel 90 százaléka.
Berkes Sándor kérdésünkre elmondta, érthetetlennek tartja, hogy a folyamatosan nyereségesen működő atomerőmű miért ajánlott mindössze 2 százalékos bázis bérnövekedést, miközben a veszteségesen működő vállalatoknál is 10 százalék feletti a növekedés. A sajtóban 500 ezer forint körüli bérekről jelentek meg hírek, míg a nukleáris technológiát kezelő dolgozók fizetése alig éri el a 100 ezer forintot. Ez az összeg a speciális pótlékok segítségével emelkedik ennek duplájára, fogalmazott Berkes, aki etikátlannak tartja, hogy a vezetőség fizetésével összevont adatok láttak napvilágot, melyek megtévesztőek lehetnek.
Menedzsment Fórum