
"Ezt a nyelvet értem, beszélem" - reagált előadásában Hiller István a VOSZ által pontokba szedett gazdaságpolitikai elvárásokra. Az MSZP elnöke ismertette a kormányon lévő párt álláspontját az üzleti szféra 10 témakörben lefektetett elvárásaival kapcsolatban.
"Két ütemben vállaljuk a munkabérhez kapcsolódó közterhek, járulékok csökkentését: 2007-ig 3 százalékkal, 2009-ig pedig további 2 százalékkal" - mondta Hiller István. Ennek a feltételnek a teljesítéséért százalékpontonként 5 pontot kaphat egy párt. Hiller az értékelési rendszerben szereplő, 4 évre előre szóló elvonási rendszer helyett 7 éves program kidolgozását ígérte meg. A 15 pontot érő, a körbetartozás körülményeit megszüntetni szándékozó intézkedések terve jelenleg kidolgozás alatt áll, fejtette ki az elnök.
A pályázati feltételek áttekinthető, a kkv-k számára érthető formában történő kidolgozását - az uniós bürokratikus folyamatokra hivatkozva - 4 éves távlatban vállalta. A GDP-hez viszonyítva jelenleg 0,83 százalékon álló k+f kiadások 0,4-0,5 százalékos növelését tudja elképzelni.
Hozzátette: a helyi önkormányzatok számának drasztikus csökkentését - amiért az értékelési rendszerben újabb 15 pontot lehet kapni - felelőtlenség lenne bármelyik pártnak is megígérni, ugyanis az önkormányzati törvény módosítása kétharmados többséget igényel.

"A négy éves távlatokban való gondolkodást a vállalkozói szféra nyomása nélkül is felvállaltuk, és 2010-ig szóló reformterveket dolgoztunk ki az adó- és a nyugdíjrendszer megújítására" - hangsúlyozta a rendezvényen Veres János pénzügyminiszter. "Ha úgy adódna, ellenzéki oldalon is megszavaznám azokat a kormányzati intézkedéseket, amelyekkel a folyosói megbeszéléseken egyetértek" - fűzte hozzá. A nagyobbik kormánypárt 12 minisztériumban gondolkodik, s a racionalizálás érdekében a decentralizált intézmények számának csökkentését helyezte kilátásba.
"Mindegy, hogy milyen színű a macska, csak fogja meg az egeret. Tartjuk ezt a mondást" - vezette be összegzését Demján Sándor. "Rossz a gazdaság, mert a hatalmon lévők nem mernek szembeszállni a problémákkal. A következő kormány nem lehet olyan tétova, mint az eddigiek" - tette hozzá. Szerinte a forintmegítélés néhány erős pénzügyi szervezeten múlik. Emiatt a létrejövő kormánynak cselekednie kell, hogy ez a bizalom ne vesszen el.

Demján Sándor az mfor.hu kérdésére elmondta: több mint 10 évre van szükség ahhoz, hogy a magyar választók ne érzelmi alapon, hanem az érdekeknek megfelelően döntsenek. Ebben a fordulatban elsősorban az értelmiségre számíthat az ország. Egy párt programjának az üzleti tervekhez hasonló koncepción kell alapulnia, tette hozzá.
Dávid Ferenctől, a VOSZ főtitkárától megtudtuk: a pártok együttműködési készségétől függ, mikorra tudják véglegesíteni az értékelés eredményét. Megerősítette, hogy a "vizsgát" később - az előzetesen tett ígéretek alapján - meg kell ismételni. Ennek keretében azt nézik: teljesültek-e az ígért vállalások.
A pártokkal történő konzultáció második napján, kedden az SZDSZ-szel és a Fidesszel fog konzultálni a VOSZ-vezetőség és a vállalkozók küldöttsége.
Az eseményről kedden is folyamatosan tudósít az mfor.hu.Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Dávid Ibolya: A pénz azé, aki megtermeli
Választási Demján-kvíz Dáviddal, Hillerrel, Kunczéval és Orbánnal
Demján: Különösen tisztességtelen gyakorlat
Budapestért fog össze a menedzserek krémje
Demján: A gazdagok pénze nélkül nincs felemelkedés