2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Budapesti Értéktőzsdén forgó társaságok eredményjavulását a részvényesek is megérezték, hiszen 2002-höz képest összességében csaknem 20 százalékkal több osztalékot vihetnek haza – számolt be a Világgazdaság.

A társaság vezető testületeinek díjazásánál vegyes a kép: a profit nagysága a legritkább esetben arányos a juttatás mértékével. A könyvvizsgálóknak sem volt okuk a búslakodásra.

A tőzsdecégek közgyűlésein csont nélkül elfogadták a vezető testületek – az igazgatóságok és a felügyelőbizottságok – tagjainak díjazását, csupán néhol vetődött fel, hogy a juttatást mérsékeljék. Az elmúlt évek tapasztalataihoz hasonlóan az érdeklődőnek ezúttal is azzal kellett szembesülniük, hogy az adott vállalat teljesítménye a legritkább esetben arányos a vezető testületek díjazásával.

Ezt illusztrálja a Fotex Rt. esete, ahol az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjainak a díjazása ugyan a tavalyi szinten maradt, ám az igazgatóság elnökének 600 ezer forintos havi juttatása még mindig meghaladja a legnagyobb hazai pénzintézet, az OTP Bank elnöki beosztásával járó 485 ezer forintos illetményt. Ez utóbbi összeg egyébként az infláció mértékével nőtt tavaly óta. A tiszteletdíjak persze nem mutatnak teljes képet, hiszen a vezető testületek tagjait egyes esetekben részvényopciós programokba is bevonják, így az esetleges árfolyamnyereség mellett az osztalékjövedelem is szerepet játszhat a bevételüket illetően.

A legjobban fizető igazgatóság címet ezúttal is a Mol testülete érdemelte ki, ahol a külső tagok egy fix összegű és egy relatív bázisú, a Mol-részvények árfolyam-alakulásától függő díjazásból álló, kizárólag részvényekben teljesítendő díjazásban részesülnek. Az elnök – amennyiben külső személyről van szó – 41 500 eurót vihet haza az elkövetkező egy évben, míg a tagok 25 ezer eurót. (A díjazás mértéke nem változott az előző évhez képest.) Félmillión felüli összeg illeti az Inter-Európa Bank igazgatóságának elnökét is – éves juttatása 6,3 millió forint –, ám a tagok ennek az összegnek csak alig több mint harmadához jutnak hozzá.

A könyvvizsgálók díjazásának alakulása enyhítette elmúlt évi csalódottságukat, amikor juttatásuk növekedése alig tartott lépést az inflációval, sőt néhány esetben csökkent is. Nagyobb mozgás nincs, a többség hűséges maradt auditorához.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!