Egy 2003-as európai bizottsági határozat értelmében a műanyag- és gumiiparban használt kémiai termékek, a szerves peroxidok három gyártója 1971-től kartellt működtetett e termékek európai piacán. A kartell célja különösen az érintett gyártók piaci részesedésének megőrzése és áremeléseinek összehangolása volt.
Az AC-Treuhand AG tanácsadó vállalkozás 1983-tól kezdve különböző szolgáltatásokat nyújtott az említett gyártóknak, és találkozók szervezésével, valamint a jogsértés bizonyítékainak eltüntetésével lényeges szerepet játszott a kartellben. Ezért a brüsszeli bizottság arra következtetett, hogy a tanácsadó vállalkozás is megsértette a versenyszabályokat, és bírságot szabott ki vele szemben, bár mindössze ezer euró erejéig.Az AC-Treuhand AG így is megsemmisítés iránti keresetet nyújtott be a bizottság határozata ellen az Európai Bíróság előtt, többek között arra hivatkozva, hogy mivel nem volt szerződő fél a kartellben, nem tehető azért felelőssé.
A luxembourgi testület megállapította, hogy a közös piacon belüli bármely versenykorlátozás "vállalkozások közötti megállapodásnak" minősülhet, ha a korlátozás a részt vevő vállalkozások közös szándékának megnyilvánulása. Nem zárja ki tehát valamely vállalkozásnak a kartell működtetésében való részvétele miatti felelősségét az a tény, hogy nem azon a piacon fejti ki tevékenységét, ahol a versenykorlátozás megvalósul.
Önmagában azon körülmény, hogy valamely vállalkozás csak feltételhez kötött, járulékos vagy passzív módon vett részt a kartellben, nem elegendő ahhoz, hogy a szóban forgó vállalkozásnak a jogsértés egészéért való felelősségét kizárja. E közreműködés esetlegesen korlátozott jelentőségét azonban figyelembe lehet venni a szankció mértékének meghatározásakor.
Az AC-Treuhand AG a találkozók szervezésével és a jogsértés bizonyítékainak eltüntetésével aktívan közreműködött a kartell működtetésében, és kellően konkrét és meghatározó okozati összefüggés állt fenn a tanácsadó vállalkozás tevékenysége és a versenykorlátozás között a szerves peroxidok piacán.
Ilyen körülmények között az Európai Bíróság elsőfokú bírósága az AC-Treuhand AG keresetét, mint megalapozatlant, teljes egészében elutasította. Az elsőfokú bíróság határozata ellen annak közlésétől számított két hónapon belül kizárólag jogkérdésekre vonatkozó fellebbezés nyújtható be az Európai Közösségek Bíróságához.