Az Európai Unióhoz legutóbb csatlakozott tíz új tagállam közül Magyarországon a legerősebb a biotechnológiai ipar. Reális az esélyünk arra, hogy az egész kontinensen ezen a területen a középmezőnyben legyünk, hiszen nagy a potenciál, az utóbbi öt évben kiemelkedően dinamikus volt az ágazat növekedése.
A roadshow legfontosabb célja egyrészt "csak" a kapcsolatfelvétel volt, másrészt az, hogy ráirányítsák a nagy kockázati tőkealapok figyelmét a hazai biotechnológiai iparban való befektetés potenciáljára. A cégek a technológiai transzferirodák és a kockázati tőkealapok, illetve amerikai biotech vállalatok képviselői előtt mutatkoztak be.
A kockázati tőke bevonása fontos, hiszen a biotechnológia nagyon tőkeigényes ágazat. Számos vállalkozás külföldi partnerrel jött létre, van arra is példa, hogy saját árbevételből sikerült fejlődni, s olyan cég is, amely saját termékéből gyűjtötte össze a forrást. Ma Magyarországon mintegy 50 kisebb és 15 közepes nagyságú és erejű cég tevékenykedik a biotechnológia területén, bevételük 80-90 százaléka exportból származik. A kivitelük gyakorlatilag egyharmad-egyharmad arányban megoszlik az USA, Európa és egyéb országok között.
A mostani roadshown a legnagyobb érdeklődés az őssejtkutatást végző cégek iránt mutatkozott, valamint a gyógyszerpiaci vállalatok részéről is nagy figyelem volt érzékelhető. A siker nyomán a tervek szerint ősszel az USA nyugati partján tesznek hasonló körutat - San Franciscóban és San Diegóban szeretnének bemutatkozni, olvasható a Világgazdaságban.
Kapcsolódó anyagok:
820 millió euróért épül az Amgen új ír üzeme
Félmilliárdot költött biotechnológiára a Richter