Elindult egy párbeszéd a pártok és a vállalkozók között

Kuncze Gábor pontonként végigzongorázott a VOSZ által kidolgozott gazdaságpolitikai elvárásokon. A szakképzési rendszer munkaadói igények szerinti átalakítására például (az értékelési rendszerben ez az ígéret 15 pontot ér) rábólintott: a kezdeményezés a bolognai folyamat bevezetésével elindult, utalt rá. Nem támogatná azonban a szakképzés áttelepítését a munkaügyi tárcához, ugyanis ezzel szerinte duplikálódnak az intézményi feladatok. A kérdéstől való elzárkózással 15 pontot veszíthet egy párt.
Az SZDSZ elnöke nem tett határozott ígéretet a kkv-k cégből ki nem vont jövedelmük utáni adómentességre, amivel kapcsolatban elmondta: "Az adókat be kell szedni, mert az államnak abból feladatokat kell ellátni." A nem teljesítés 25 pont veszteséggel jár.
Utalt arra, hogy egyetért az EVA ésszerű keretek közötti "folyamatos emelésével" (minden 5 milliós értékhatár-emelés 5 pont), de ugyanakkor a számlák ellenőrizhetőségéért is szükséges lépéseket tenni. Szigorú feltételek mellett a Széchenyi-kártya hitelkeretének a felemelésében (5 millió forintonként 5 pont) "bármeddig el tudok menni", tette hozzá. Egyúttal megígérte a gazdasági érdekképviseletek bevonását a vállalkozásokat érintő pályázatok elbírálásába (15 pont).
Az elnök szerint nincs szükség nagykoalícióra de bizonyos kérdésekben pártpolitikai hozzátartozástól függetlenül is egyet kell érteni, s ezt az SZDSZ a "nem kívánatos" ellenzéki oldalról is megtenné. Ezen területek közé tartozik a közigazgatás, az egészségügy és az adórendszer átalakítása, illetve az európai forrásokhoz való hozzájutás.
"Nekünk gyanús az a párt, amely mindent megígér" - reagált - nem az SZDSZ-re utalva - az elnök előadására Demján Sándor. A VOSZ elnöke összegzésként elmondta: nincs kétsége afelől, hogy amennyiben a reformok politikai konszenzussal nem történnek meg, az összeomlás kikényszeríti majd az újító intézkedéseket.

Demján szerint elhibázott lépés volt az áfavisszatartásról szóló korábbi döntés, mivel 200-300 milliárd forintot vont ki a gazdaságból, így hozzájárult a körbetartozás elterjedéséhez. Ha a nyugat-európai országokhoz képest a bérkülönbség megmarad, nem tudjuk a versenyképes szakmunkást, segédmunkaerőt Magyarországon tartani, ezért meg kell történnie a bérfelzárkózásnak, mondta. Bízik abban, hogy több szavazatot szerezhet egy párt, ha "nyílt lapokkal játszik."
Az üzleti szféra képviselői a multik nyomulásáról, a kereskedelem tárcán belüli szerepéről, a Széchényi kártyáról, az új közbeszerzési törvényről és az új munkahelyteremtő programokról faggatták Kunczét. "Akár magyar, akár külföldi céről van szó, a lényeg, hogy valaki vigye el a szemetet, minél hamarabb és lehetőleg minél olcsóbban" - reagált az elnök arra a hozzászólásra, amely a szolgáltatások terén a külföldi cégek előretörését tette szóvá. Szerinte a multikra szükség van, de meg kell követelni tőlük, hogy a magyar normák szerint működjenek. "Tegyük rendbe a költségvetést és az államot, utána majd egyszer bevezetjük az eurót" - vélekedett. Hozzátette: a politikának főképp a piacok szerzésében kell segíteni a vállalkozókat.
Kuncze az mfor.hu kérdésére elmondta: a kezdeményezés segítségével a politika még közvetlenebb képet kap a gazdaságot szorító gondokról. Szerinte nem a pontozáson van a hangsúly, hanem azon, hogy elindult egy párbeszéd a felek között.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum