Különös jelentőségűek ebben az összefüggésben azok a kritériumok, amelyek a célmegfogalmazásban mérceként alkalmazhatók. A gyakorlatban a következő különlegesen fontos kritériumok lehetségesek:
A cél megfogalmazásának
- ellenőrizhetőnek
-
- nem megkérdőjelezhetőnek
-
- teljes körűnek
-
- elérhetőnek
-
- ellentmondás nélkülinek és
-
- dokumentáltnak
kell lennie.
Még akkor is, ha ezeket a kritériumokat nem lehet minden célra egy az egyben minden változtatás nélkül felhasználni (próbáljuk meg az említett kritériumokat a "motiváltabb munkatársak" célra felhasználni - amint látható, ez egyáltalán nem lenne könnyű feladat), mégis a kritériumok figyelembevétele döntő hatással van a projektcélok egyértelműsítésére.
Ha például a célt "a munkaerő-fluktuáció csökkentéseként" fogalmazzuk meg, akkor az dicséretes, ha pedig a "a munkaerő-fluktuáció" az előző évi érték maximum 15 százalékára csökkentése a cél, akkor számszerűsítve még az is ellenőrizhető, hogy a célt elértük-e vagy sem.
A célmegfogalmazás témájában levezetett gondolatmenetek végén bemutatunk egy strukturált tervet, ami három kérdésfelvetésre ad választ:
Melyek a projektcéljaim? (fő és részcélok)
Hogyan érhetem el ezeket a célokat?
Milyen következményekkel jár a cél elérése?
A következő lépésben konkrétan megtervezzük, hogyan lehet a kiinduló szituációt, azaz a projekt kezdete előtti szituációt a projekt eléréséhez átvezetni. A projektcélok hierarchizálása mellett a célok eléréséhez szükséges tevékenységeket is meghatározzuk.