A KPMG megbízásából készített felmérésben az EIU 232 felsővezetőt kérdezett meg világszerte a termelő iparágban. A jelentés szerint a nyugat-európai országok, Svédország, Dánia és Németország kivételével - a GDP százalékában mérve - túl keveset fordítanak k+f-re ahhoz, hogy felvehessék az innováció- és technológiaalapú versenyt, és megvédhessék magukat a nagyfokú árnyomással szemben.
Az EIU tanulmányában a válaszadók mindössze 26 százaléka várja az eredményesség javulását az innovációtól az elkövetkező három évben. Jóval nagyobb esélyt kínál erre szerintük a nagyobb kereslet, a jobb eszközkihasználás és az alacsony költségű beszállítók jobb elérhetősége. Különösen jellemző mindez Olaszországra és Spanyolországra, amelyek GDP-jük alig több mint egy százalékát költik k+f-re.
A jelentés szerint 1995 és 2003 között az EU-15 k+f-kiadásainak GDP százalékában mért aránya 1,72 százalékról folyamatosan 1,9 százalékra nőtt, ami jelentősen elmarad az USA-ban regisztrált 2,6, a Japánban mért 3,2 és az OECD-országokban átlagosan kimutatott 2,3 százalékos növekedéstől.
A közlemény szerint Magyarország, csakúgy mint Csehország, Lengyelország és Szlovákia, egyre gyorsabban zárkózik fel európai uniós társaihoz, míg a térség többi országa még távol áll ettől, különösen a kutatás-fejlesztési kiadásokat tekintve.
Magyarország egyre inkább a régió egyik kutatás-fejlesztési központjává válik - mutat rá a jelentés. Az olcsóbb, jól képzett munkaerőnek köszönhetően számos multinacionális cég helyezte Magyarországra kutatási központját, főként az autógyártás, a gyógyszeripar, az elektronikai- és az informatikai szektorokban.
A kutatás-fejlesztésre fordított kiadások GDP-arányos összege azonban így is csak mintegy fele az uniós átlagnak, miközben ebből a közkiadások aránya meghaladja az Európai Unió 25 tagállamának átlagát, és a kormány ösztönzi a kutatás-fejlesztési beruházásokat.
A társaságok előtt álló kihívásokat rangsorolva a válaszadók a költségek kontrollingját jelölték meg elsőként, ezt a megfelelő készségekkel rendelkező munkavállalók toborzása követi. E kihívás kezelésének elmulasztása felgyorsíthatja a nagy értéket képviselő gyártási folyamatok áttelepítését a fejlődő gazdaságokba - figyelmeztet a közlemény.