3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A fejlett országok iparvállalatainak többet kell költeniük kutatás-fejlesztésre (k+f), és javítaniuk kell innovációs képességüket, ha felszínen akarnak maradni - figyelmeztet a KPMG nemzetközi tanácsadó cég, az Economist Intelligence Unit (EIU) gazdaságelemző központ tanulmányát ismertetve.

A KPMG megbízásából készített felmérésben az EIU 232 felsővezetőt kérdezett meg világszerte a termelő iparágban. A jelentés szerint a nyugat-európai országok, Svédország, Dánia és Németország kivételével - a GDP százalékában mérve - túl keveset fordítanak k+f-re ahhoz, hogy felvehessék az innováció- és technológiaalapú versenyt, és megvédhessék magukat a nagyfokú árnyomással szemben.

Az EIU tanulmányában a válaszadók mindössze 26 százaléka várja az eredményesség javulását az innovációtól az elkövetkező három évben. Jóval nagyobb esélyt kínál erre szerintük a nagyobb kereslet, a jobb eszközkihasználás és az alacsony költségű beszállítók jobb elérhetősége. Különösen jellemző mindez Olaszországra és Spanyolországra, amelyek GDP-jük alig több mint egy százalékát költik k+f-re.

A jelentés szerint 1995 és 2003 között az EU-15 k+f-kiadásainak GDP százalékában mért aránya 1,72 százalékról folyamatosan 1,9 százalékra nőtt, ami jelentősen elmarad az USA-ban regisztrált 2,6, a Japánban mért 3,2 és az OECD-országokban átlagosan kimutatott 2,3 százalékos növekedéstől.

A közlemény szerint Magyarország, csakúgy mint Csehország, Lengyelország és Szlovákia, egyre gyorsabban zárkózik fel európai uniós társaihoz, míg a térség többi országa még távol áll ettől, különösen a kutatás-fejlesztési kiadásokat tekintve.

Magyarország egyre inkább a régió egyik kutatás-fejlesztési központjává válik - mutat rá a jelentés. Az olcsóbb, jól képzett munkaerőnek köszönhetően számos multinacionális cég helyezte Magyarországra kutatási központját, főként az autógyártás, a gyógyszeripar, az elektronikai- és az informatikai szektorokban.

A kutatás-fejlesztésre fordított kiadások GDP-arányos összege azonban így is csak mintegy fele az uniós átlagnak, miközben ebből a közkiadások aránya meghaladja az Európai Unió 25 tagállamának átlagát, és a kormány ösztönzi a kutatás-fejlesztési beruházásokat.

A társaságok előtt álló kihívásokat rangsorolva a válaszadók a költségek kontrollingját jelölték meg elsőként, ezt a megfelelő készségekkel rendelkező munkavállalók toborzása követi. E kihívás kezelésének elmulasztása felgyorsíthatja a nagy értéket képviselő gyártási folyamatok áttelepítését a fejlődő gazdaságokba - figyelmeztet a közlemény.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!