Egyre több kutatás-fejlesztési tevékenységet telepítenek az országba azok a befektetők, akik a 90-es évek elején gyárakat építettek itt - nyilatkozta lapunknak a Bécsben megrendezett menedzser-találkozón Kilián Csaba, az ITD Hungary igazgatója. Az autóalkatrészeket előállító Denso például 2004-2005-ben 10 millió eurót fordított erre a célra, a fékrendszereket gyártó német Knorr-Bremse 100-120 fős fejlesztő központot tart fenn, a GE Budapesten hozta létre regionális kutatás-fejlesztési egységét.
A bankóriás Magyarországra jött
Kilián úgy véli: a külföldi cégeket többek között a magyar munkaerő vonzza, amely sokkal innovatívabb európai társainál. "Ha a magas szakképzetséget és az idegen nyelv-ismeretet össze tudjuk kapcsolni, a K+F területen Magyarországnak hosszabb távon is jó lehetőségei vannak" - mutatott rá.
Kilián szerint presztízsértékű, hogy a világ vezető bankja, a Morgan Stanley Magyarországra hozza legmagasabb szintű tevékenységét. Az amerikai pénzintézet decemberben döntött arról, hogy a 25 matematikust foglalkoztató pénzügyi modellezési és fejlesztési központját Budapesten alakítja ki. A projekt beruházási oldala nem kimagaslóan nagy, 2-3 millió eurós nagyságrendű, jelentőségét az adja, hogy az itt foglalkoztatott szakemberek megoldásait a világ minden táján alkalmazzák a társaság érdekeltségeinél.
Kilián szerint a com.sult-hoz hasonló konferenciák sokat segíthetnek egy menedzsernek a kapcsolatépítésben, itt ugyanis egy csoportban megtalálhatóak a potenciális üzleti partnerek. Az ITD vezetői például a társaság megalakulását követően Magyarország, illetve a cég népszerűsítése céljából vettek részt a nemzetközi menedzser-találkozókon, mondta.
Az ITD éves szinten 300 beruházáson dolgozik, ezek 5-50 millió euró értékűek. A zöldmezős és termelői projektek terén portfóliójának nagy részét az autóipar és az elektronika teszi ki. A külföldi működőtőke közel 60 százaléka az újrabefektetésekből érkezik az országba, mondta Kilián.
Növeli vonzerőnket az uniós tagság
[ajanlo=1563][igazitas=right/]A befektetések minősége és milyensége is változott az elmúlt tíz évben. Míg korábban az egyszerűbb gyártást, összeszerelést végző cégek választották Magyarországot, most a hozzáadott értékű termékek és szolgáltatások iránt nagyobb az érdeklődés - hangsúlyozta Dr. Erdei Sándor, a DBH Hungary vezérigazgatója. "Azok a vállalatok, amelyek csak az olcsó munkaerőt nézik, átugornak bennünket, például Romániába vagy Ukrajnába települnek" - mondta.
A holland cégek leginkább a gépipari projekteket keresik, azonban egyre többen logisztikai szolgáltatásokba, service centerekbe kívánnak befektetni a DBH-val közösen, mutatott rá. Ennek a folyamatnak a zászlóshajója a Rynart Transport, amely Kelet-Közép-Európa legnagyobb, 10 hektáros disztribúciós bázisát Biatorbágyon építette fel. "Több hasonló profilú beruházás várható az országban" - mondta Erdei.
A befektetési társaság jelenleg a holland kis és közepes vállalatokra koncentrál, amelyek az Európai Unióhoz való csatlakozásunk óta élénk érdeklődést mutatnak Magyarország iránt. "A kisebb cégek általában az Unión belül kívánnak maradni, egyre többen közülük Magyarországot választják a terjeszkedésre" - mondta.
A DBH 11 éve tevékenykedik a befektetés-fejlesztés területén, a Benelux államokbeli, többségében holland cégeket tanácsadással vagy finanszírozással segíti magyarországi invesztícióikban. Jelenleg három fontosabb projektben dolgozik: egy 320 millió forintból épülő innovációs központon Debrecenben, egy játékgyáron Pécsett, illetve egy high tech precíziós gépipari beruházáson Székesfehérváron.
Nagy V. Zsuzsa
Menedzsment Fórum