
Jelenleg hazánkban már több mint 40 ezer embert foglalkoztatnak azok az informatikai központok, melyekben külföldi nagyvállalatok számára nyújtanak szolgáltatásokat.
Az ukránok jelenthetnek majd kihívást
"A magyar munkaerő még jól áll ár-érték arányban, ennek köszönhető, hogy fokozatosan tudunk üzleteket kötni. Cégünk ügyfelei között olyan nagy világcégek vannak, mint például a BMW, a Siemens, az Alcatel vagy a Bosch" – mondta el a beszélgetésen Ilosvai Péter, az IT Services ügyvezető igazgatója.
A szakember hozzátette a régió legtöbb országa már "telítődött", nem tudnak több szolgáltatást fogadni, mivel nincs elég képzett munkaerő. Ez igaz Lengyelországra, Csehországra, illetve Szlovákiára is, hazánkban viszont továbbra is vannak szabad kapacitások. "Erős a verseny a régiós országok között egy-egy beruházásért, mindenki a túlélésért küzd" – vázolta a helyzetet Ilosvai Péter.
Az IT Services ügyvezetője szerint Magyarországon még 10-15 százalékos tartalékok vannak ebben a szektorban, azaz a teljes kapacitás mellett 50-55 ezer embernek adhat munkát. "Sokáig Budapestre koncentráltak a cégek, most azonban már megfigyelhető a nagyobb vidéki városok előretörése is, főleg ott vannak még kihasználatlan kapacitások" – mondta az mfor.hu kérdésére a szakember.
"A következő években Ukrajna jelentheti a legnagyobb kihívást. Jelenleg sok cég azért ódzkodik még keleti szomszédunktól, mert nem tagjai az Európai Uniónak, azonban az ukrán oktatási rendszer jó, vannak nyelveket beszélő szakembereik" – hívta fel a figyelmet az IT Services ügyvezetője.
A cég tapasztalatai szerint sokat jelent, hogy hazánk kulturálisan is közel áll a célországokhoz, elsősorban Németországhoz. "Megnyugtató lehet, hogy ezeket a magas hozzáadott értékkel rendelkező munkákat nem lehet egyik pillanatról a másikra elvinni innen" – vélekedik a cégvezető.
Egyenesen az egyetemről
Az IT Services a napokban nyitotta meg új központját Debrecenben, ahol további 300 embernek ad munkát. Így összesen már közel kétezren dolgoznak a vállalatnál. A sajtóbeszélgetésen elhangzott, hogy ez a beruházás uniós támogatással valósult meg, a munkahelyteremtés függvényében egészen 2012-ig kap támogatást a cég.
"Munkaerőnk 70-80 százalékát közvetlenül az egyetemi padokból szerezzük, ezért igyekszünk mindenhol együttműködni az iskolákkal" – vázolta fel Ilosvai Péter. A cégnek elsősorban angolul illetve németül folyékonyan beszélő szakemberekre van szüksége, ezért mindenhol a nyelvi képzésre igyekeznek koncentrálni.
A Debreceni Egyetem Informatikai Karán például operációs rendszerekre, illetve hálózatokra specializálódhatnak a hallgatók.
Az egyetem szakemberei szerint évről évre megfigyelhető, hogy csökken a felvételizők száma az informatikai szakokra, az oktatási rendszer problémája pedig, hogy kevés mérnököt képeznek az iskolák.
"Már a nyugat-európai és az amerikai egyetemek vezetői is nyilatkoztak arról, hogy csökken az érdeklődés az informatikai szakok iránt. Ez egyelőre régiónkban még kevésbé figyelhető meg, de ha folytatódik az utóbbi évek tendenciája, akkor könnyen lehet, hogy hiány lesz képzett szakemberekből" – vélekedik Pethő Attila, a Debreceni Egyetem dékánja.
A szakemberek most megpróbálnak ez ellen tenni, és megfordítani ezt a negatív trendet. "A debreceni emberek például a tapasztalatok szerint szívesen maradnak a városban, ezért a mi feladatunk, hogy olyan munkát kínáljunk nekik, ami miatt megéri maradniuk. Ezzel tudjuk vonzóbbá tenni az informatikai szakokat" – mondta el Ilosvai Péter.