3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több cég tervez létszámbővítést az idén a második fél évben, mint amennyi létszámcsökkentést - ez tűnik ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium legfrissebb összegzéséből, amelyet az Állami Foglalkoztatási Szolgálat munkatársai készítettek a rövid távú munkaerő-piaci helyzetről.

Az előrejelzések szerint a 2003. második fél évében növekvő foglalkoztatottsági létszámot jelző cégek aránya 21 százalék volt, míg a létszámcsökkenést jelzőké 16 százalék.

A feldolgozóipari, de főként a kereskedelmi cégek pluszkeresletet mutatnak a szakemberek felmérése szerint, míg a mezőgazdasági üzemek és az építőipari vállalatok szezonális okból létszámcsökkenést jeleznek.

Az összegzésből kitűnik: a 2003. második fél évének végére várható előrejelzés szerint a foglalkoztatotti létszám alig érzékelhetően nő, ami a szakértők szerint azért nem meglepő, mert a második fél év végére szezonális okok miatt óhatatlanul csökken a foglalkoztatás.

Az egy évvel korábbiakhoz képest kis mértékben csökken az előrejelzések szerint a munkaerő-forgalomban - felvétel, elbocsátás - résztvevő cégek aránya. Huszonöt százalék azon cégek aránya, ahol létszámcsökkenés történik például a határozott időre szóló szerződések lejárta miatt, vagy közös megegyezéssel kerül sor a munkahely elhagyására. A munkaerőpiac dinamikájának kis mértékű mérséklődésére utal, hogy a gazdálkodó szervezetek inkább a meglévő létszámukat stabilizálják.

Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat súlya a munkaerő-toborzásban jelentős, a vizsgált vállalati körben csaknem 50 százalékos. A felmérés szerint továbbra is igaz, hogy a munkaerő-közvetítő irodák legstabilabb ügyfelei a mezőgazdasági üzemek, de a kereskedelmi és építőipari cégek is az átlagosnál többször fordulnak ehhez a szervezethez munkaerőigényük kielégítése céljából. A hirdetések súlya szintén számottevő, mintegy 22 százalékos, a magánmunkaerő-közvetítő irodák igénybevétele viszont csekély 1-2 százalékos a felmérés szerint.

A szakértők által felkeresett cégek több mint egytizede jelezte, hogy bizonyos munkakörökbe hosszabb idő óta képtelen munkaerőt alkalmazni. Ezek a gazdálkodó szervezetek legnagyobb arányban az építő- és a feldolgozóiparban találhatók. A legnagyobb hiány a szakmunkás munkakörökben tapasztalható. Az idei év második fél évében nemzetgazdasági szinten mintegy 25 ezer tartósan betöltetlen álláshelyre számítanak a szakemberek.

Az év második felében a cégek mintegy 17 százaléka kíván pályakezdő fiatalt alkalmazni. Ez az arány hasonló a tavalyi évben mérthez. A feldolgozóipari és a kereskedelmi gazdálkodó szervezetek az átlagosnál nagyobb készséget tanúsítanak majd az iskolából kikerültek foglalkoztatása iránt. A várakozások szerint a feldolgozóiparban, az építőiparban és a kereskedelem területén továbbra is a szakmunkás fiatalok iránti igények lesznek túlsúlyban. A mezőgazdasági üzemeknél pedig magas marad a felsőfokú végzettségű fiatalok iránti kereslet.

Az adatgyűjtést az állami foglalkoztatási szolgálat munkatársai 2003 márciusában 4.603 cégnél végezték.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!