2p

Egy milánói bíró szerdán négy nemzetközi nagybank ellen nyújtott be vádiratot az olasz Parmalat élelmiszeripari vállalat 2003-as botrányával kapcsolatban, amely a legnagyobb európai cégcsőd volt annak idején.

A négy bank a Citigroup, az UBS AG, a Deutsche Bank AG és a Morgan Stanley. A pénzintézetek 13 alkalmazottját vádolják azzal, hogy nem tették meg a szükséges intézkedéseket, amelyekkel megelőzhetők lettek volna a Parmalat csődjéhez vezető bűncselekmények.

A tavalyi évet már nyereséggel zárta a 2003-ban összeomlott, talpraállása óta jelentősen karcsúsodott olasz Parmalat tejipari vállalat: a konszern 192,5 millió eurós adózott eredményt ért el, miután 2005-ben még háromszázezer euró volt a vesztesége.

Forgalma tavaly 4,4 százalékkal 3,84 milliárd euróra nőtt, adóssága 170 millió euróra csökkent a 2005-ös 369,3 millióról.

Tavalyi, 350,7 millió eurós pénzforgalmi többletét (EBITDA) az idén 12-15 százalékkal várja nőni, bevételeiben az idén 3-5 százalékos bővülést vár a tavalyihoz képest.

A Parmalat részvényeivel 2003. decemberben szüntették meg a kereskedést a milánói tőzsdén, miután kiderült, hogy a cég könyvelésében hatalmas hiány mutatkozik. Ennek nyomán robbant ki az utóbbi évtized legnagyobb cégbotránya Olaszországban. A Parmalat akkor közel 14,5 milliárd eurós adósságot ismert el, majd csődöt jelentett.

A vizsgálatok szerint évek óta meghamisították a mérlegadatokat, és a befektetőket félrevezető csalássorozatban bankok és könyvvizsgáló cégek is közreműködtek. A céget 2005. októberben vezették vissza a milánói tőzsdére.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!