4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sikertelenül zárult a pogányi légikikötő és a Zsolnay gyár 49 százalékának eladása is, mindkét tender határideje a napokban járt le.

Az egy előzetes érdeklődés nyomán a pécsi közgyűlés május elején közzétett egy befektetői felhívást, a napokban lejárt határidőre senki nem jelentkezett a pogányi repülőtérért. A légikikötőt a hitel - működésre és fejlesztésre 1,1 milliárdot vett fel a létesítményt működtető társaság - átvállalásán túl 3 milliárd forintért adták volna a tulajdonosok, cserébe a vevőnek 25 évig kellett volna azt működtetnie. Bár volt előzetes érdeklődés, egyebek mellett egy pilóta oktatóbázis létrehozásának gondolata is felmerült, végül senki nem jelentkezett a reptérért.

Az új befektetőre azért lenne szükség, mert a tulajdonosok (a pécsi, a megyei, a pogányi önkormányzat, valamint a Pécs Holding Zrt.) egyre nehezebben tudják finanszírozni az üzemeltetés költségeit, emellett nincs elegendő forrásuk a fejlesztésre, így a kifutópálya, nagyobb gépek le- és felszállását biztosító meghosszabbítására. A megye elvileg a fenntartás 20 százalékát fizeti, de már 75 millió forinttal tartoznak Pécsnek, (igaz, más területen ez fordítva igaz).

Hasonlóan járt a pécsi önkormányzat a Zsolnayval is. A manufaktúrára a június végéig meghosszabbított határidő ellenére sem volt jelentkező. Bár érdeklődők voltak, végül egyikük sem nyújtott be pályázatot. A manufaktúra 49 százalékára, a 350 milliós tőkeemelésre a cég menedzsmentjogaival és anélkül is várt ajánlatot a város, amely cserében azt vállalta volna: tőkearányosan hasonló összeggel járul hozzá a feltőkésítéshez. Ha pillanatnyilag nem is okoz gondot, hogy a városé maradt a teljes gyár, hosszú távon mindenképpen szükség van befektető bevonására, kiváltképp ha a manufaktúra nem tud nyereségesen üzemelni. Az eladási szándék ezért a város részéről folyamatos, a mostanit feltehetően újabb felhívás követi.

Péterné Marosy Katalin, a gyár vezérigazgatója szerint a sikertelen eladás ellenére nem fenyegeti csőd a vállalatot, miután az idei üzleti tervet a "pluszpénz" nélkül állította össze. Hozzátette: a lassan elengedhetetlen fejlesztésekhez nyilván szükség lenne tőke bevonására, de az már a tulajdonos önkormányzat döntése, hogy milyen formában és milyen gyorsan teszi azt. Hangsúlyozta: idén nem kell csoportos létszámleépítésre számítani, legfeljebb racionalizálásra lehet szükség. Kiemelte: a vállalat idei legnagyobb feladata a klasszikus márkaerősítés, a termékportfólió megújítása, valamint a Zsolnay Kulturális Negyed pirogránit igényeinek kiszolgálása.

A legjobb esély március végén volt a Zsolnay üzletrész értékesítésére. Ekkor két jelentkező is volt, Matyi Dezső Pécsi Direkt Kft.-je és a máltai hátterű Teclima. Végül mindkét kérő visszalépett; utóbbi a nem elegendő politikai támogatottság miatt, a pécsi jobboldal ugyanis nem támogatta az adásvételt. A cég tavaly 1 milliárd 54 millió forint árbevétel mellett üzemi szinten 84 millió forintos nyereséggel zárt, több veszteséges év után.

Nagy Csaba (Fidesz) alpolgármester úgy véli: mind a Zsolnay, mind a reptér értékesítése leginkább a bizonytalan politikai helyzet miatt hiúsult meg. Megemlítette: a légikikötőt épp a pécsi polgármester-választás előtt hirdették meg, s az aktuális helyzet egyáltalán nem vonzotta a befektetőket. Hangsúlyozta: a Zsolnay eladását kevésbé tartja sürgősnek, értékesítése során az önkormányzat azonban kevésbé engedhet a feltételekből, a városnak igenis "szigorúnak" kell lennie ez esetben.

A reptér kapcsán azonban úgy vélte: sokkal égetőbb a helyzet, hiszen a létesítmény mintegy havi tízmillió forintos fenntartását jelen pillanatban is hitelből finanszírozza a pécsi önkormányzat, amely keret várhatóan ősz elejére teljesen kimerül. Így addigra mindenképpen valamilyen megoldást kell keresni: a jelenleginél is takarékosabban működtetni, vagy akár csak üzemeltetési szerződést kötni a remélt jelentkezőkkel.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!