A kötelező ajánlat megtételének határideje március 17. volt. A hitelintézet közleménye a lépést azzal indokolja, hogy a Horvát Nemzeti Bank versenyjogi aggályokat fogalmazott meg az ügylettel kapcsolatban, amelyeket nem sikerült tisztázni.
A horvát jegybank szerint, ha a Splitska bankát az OTP Bank vásárolná meg, Horvátország bizonyos régióiban olyan fokú koncentráció jönne létre, amely veszélyeztetné az egészséges piaci versenyt.
"Az OTP Bank a Horvát Nemzeti Bank fenntartásainak megnyugtató rendezése érdekében tárgyalásokat kezdeményezett a versenyhatósági szerepet is betöltő központi bankkal. Az egyeztetések azonban nem hozták meg a mindkét fél számára megfelelő eredményt. A Horvát Nemzeti Bank álláspontja szerint ugyanis, a Splitska banka vevőjeként az OTP Banknak értékesítenie kellett volna az OTP banka Hrvatskát (OBH), vagy az OBH bankfiókhálózatának döntő részét" - áll a közleményben.
A 2004-ben 9,36 százalékos piaci részesedésű Splitska bankától eddigi tulajdonosának versenyjogi okok miatt kell megválnia, anyavállalata, a HVB és az Unicredito egyesülése miatt. Az utóbbi tulajdonában van ugyanis a piacvezető horvát bank, a Zagrebacka banka (ZABA), így a Splitska bankával együtt a helyi piac 35 százalékát ellenőrizte volna, amihez a horvát jegybank nem járult hozzá. A 2004 végén 183,5 millió euró saját tőkéjű HVB Splitska értékét szakértők 700-800 millió euróra becsülték, figyelembe véve a bankok térségbeli árát.
![]() |
Az OTP Bank Európában |
Az OTP Bank szerint az OBH megfelelő bázisul szolgál a horvátországi terjeszkedési stratégia megvalósításához. A magyar hitelintézet 2005 márciusában vásárolta meg a 3,5 százalékos piaci részesedésű OBH-t, amely az előzetes adatok alapján 74,3 millió HRK-val, azaz 2,5 milliárd forintos nettó profittal járult hozzá az OTP csoport tavalyi, 158,3 milliárd forintos, nem auditált IFRS (nemzetközi számviteli szabványok) szerinti adózott eredményéhez. A zadari székhelyű bank 2005 végén több mint félmillió ügyfelet szolgált ki és 90 bankfiókot működtetett.