Az ügy hátterében a politikai viharok mellett az a Financial Times-ban megjelent elemzői konszenzus áll, amely szerint a világ egyik leggazdagabb emberének, Lakshmi Mittalnak a többségi tulajdonában lévő acélipari óriásnak 20 százalékkal kellene emelni a tétet, hogy a részvényesek biztosan elfogadják az ajánlatát. Így ugyanis a négy állam - Luxemburg, Franciaország, Belgium és Spanyolország - tulajdonában lévő Arcelort a kormányok beleegyezésétől függetlenül meg tudnák szerezni.

A politikusok ugyanis továbbra sem támogatják a felvásárlást. Luxemburg - a franciák és a spanyolok támogatásával - az európai acélgyártó konzorciumot körömszakadtáig védi. Bár az indiaiak megígérték, hogy az átvételt nem követnék elbocsátások, az európai szakszervezetek fel vannak háborodva, s őket sok, a közhangulatra játszó politikus is követi. Luxemburg azért áll e harc élén, mert az Arcelor legnagyobb egyedi részvényese (más kérdés, hogy még így is csak mintegy 5 százaléknyi részvénypakett van a birtokában), s a cég központja is a nagyhercegségben található.
Bár Lakshmi Mittal korábbi tárgyalásai nem vezettek eredményre, a társaság a következő hetekben ismét személyes találkozó keretében próbálja meggyőzni a politikusokat az ügylet támogatásáról. Ennek során fogják előadni az Arcelorral kapcsolatos hosszútávú terveiket, amelyek a cég reményei szerint megnyugtatólag hatnak majd - írja az AFP francia hírügynökség. A nem kormányzati intézményi befektetőkkel egyébként Lakshmi Mittal nyilatkozata szerint sikerült megtalálni a közös hangot, a részvényesek több mint 50 százaléka támogatja a két vállalat közötti tárgyalások megkezdését.