A belső szabályzat és a kollektív szerződésben előírtak szerint a sztrájk tényét az ügyeletes mérnöki naplóba a munkáltatóval közösen be kell jegyezni. A munkáltató ezt megakadályozta, valamint a sztrájkban résztvevőkkel szemben egyéni felelősségre vonást helyezett kilátásba.
Az atomerőmű által kiadott közlemény szerint március 1-jén kezdődtek meg a négy szakszervezettel a bértárgyalások, amelynek következő fordulóját március 7-re tűzték ki, de közben a MÉSZ március 6-án konfliktushelyzetet jelentett be, és egyeztető eljárást kezdeményezett.
A munkáltató bírósághoz fordult. Megkezdődtek az egyeztető tárgyalások, amelyek eddig nem vezettek eredményre. Az erőmű sajtóközleménye leszögezi: "miután a sztrájkról szóló megállapodás nem született meg, a figyelmeztető sztrájkot megtartani nem lehet", ezért felszólítják a MÉSZ-t, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, és követeléseit bértárgyaláson érvényesítse.
Az MTI munkatársa telefonon megkereste az érintett szakszervezet elnökét, aki közölte: hétfőn reggel megtartják a figyelmeztető sztrájkot, miután a munkáltató 2 százalékos bázis bérnövekedést ajánlott, a további 2,5 százalékot jutalomként fizetnék ki. Ezzel szemben a szakszervezet 10 százalékos alapbér-emelést követel és évente 5 százalékot az Európai Unióhoz történő felzárkóztató programra.
Berkes Sándor elmondta: jogi tanácsadóik szerint jogszerűen járnak el, a konfliktushelyzet bejelentése nincs törvényileg szabályozva. Hozzátette: miután az ügyet a munkáltató bíróság elé vitte, amennyiben ellenük ítélnek, a következményeit viselni fogják.
A szakszervezeti vezető közölte: a figyelmeztető sztrájkot két órás időtartamra a főjavítás alatt álló, jelenleg nem működő 1. blokk karbantartási munkálatainak szüneteltetésével valósítják meg, a sztrájk nem érinti a nukleáris technológiát, a blokkot továbbra is kiszolgálják.
Kapcsolódó anyagok:
Geotermikus erőmű építését tervezi a Mol
Több száz millió dollárt költenének az oroszok Paksra