2010. január-novemberben 3 millió 191 ezer külföldi vendég 8 millió 902 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 5 százalékkal, a vendégéjszakáké pedig 1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyeken 3 millió 672 ezer belföldi vendég 9 millió 139 ezer vendégéjszakát töltött el, a vendégek és vendégéjszakák száma lényegében nem változott az előző év azonos időszakához mérten.
A külföldi vendégforgalom jelentős részét realizáló szállodákban a magasabb kategóriákban - az öt-, négycsillagos egységekben - növekedést jelentettek a szálláshelyek, a vendégek száma közel egyötödével, a vendégéjszakáké 10-17 százalékkal bővült.
Az alacsonyabb kategóriákban - a három-, két-, egycsillagos egységekben - 219 ezerrel kevesebb éjszakát töltöttek el a külföldiek 2009 azonos időszakához viszonyítva. A külföldi vendégek számának kismértékű emelkedése a Dél-, Nyugat-Dunántúl és a Budapest-Közép-Duna-vidék turisztikai régiókban tapasztalható - közölte a KSH.
Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyeken a belföldivendég-forgalom több mint hattizedét fogadó szállodákban 5,5 százalékos növekedés figyelhető meg az éjszakák számában. A panzióknál 10 százalékos csökkenés következett be.
Novemberben a belföldi vendégek száma 20 százalékkal, a vendégéjszakák száma 31 százalékkal emelkedett, ami részben a megelőző évekhez képest a késői és igen hosszú őszi iskolai szünetnek köszönhető a KSH szerint. Novemberben a külföldi vendégek száma 1,9 százalékkal, a vendégéjszakáké 1,1 százalékkal emelkedett 2009. novemberhez mérten.
A 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécsett a vendégek száma 26, a vendégéjszakák száma 28 százalékkal nőtt. A pécsi szálláshelyeken minden negyedik vendég külföldi volt, számuk a dinamikus emelkedést követően közel háromnegyedével bővült az egy évvel ezelőttihez képest.
Január-novemberben a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 45,9 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák működtek a legmagasabb, 61,2 százalékos aránnyal.
A szálláshelyek összes árbevétele 4 százalékkal emelkedett 2009 azonos időszakához képest, a kereskedelmi szálláshelyek 2010. január-novemberben összesen 219 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíj bevétel 120 milliárd forint volt.
A forint az euróhoz képest az első tizenegy hónapban mintegy 2 százalékkal volt erősebb, mint egy évvel korábban.
A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára január-novemberben 14. 197, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel - bruttó REVPAR - 6.512 forint volt.
A működő kereskedelmi szálláshelyek közül novemberben 1.468 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket.
A belföldi vendégek az év első tizenegy hónapjában 16,4 milliárd forint értékben fizettek a szálláshelyi szolgáltatásokért üdülési csekkel.
A KSH adatai szerint 2010. november 30-án a Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 1.909 volt, ezen belül a 759 szálloda 47 ezer szobával, a panziók pedig 10 ezer szobával működtek.
MTI