3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ígéretek szerint Európa legkorszerűbb cementgyárát hozná létre a svájci Holcim Nyergesújfalun az elavult lábatlani technológia felváltásával. A beruházó többek között a régióban tapasztalható cementfelhasználási boommal indokolja beruházást, amelyet a zöldszervezetek hevesen támadnak, a környezetet fenyegető állítólagos veszély miatt. A vállalat hétfőn hozta nyilvánosságra a fejlesztéssel kapcsolatos részletes környezetvédelmi hatástanulmányt. Mfor.hu háttér.

Látványterv a cementgyárról

Cementboom várható a régióban

A maximális kihasználtságot a tervek szerint a nyergesújfalui gyár 2015-2020 között éri el, s az ott előállított cementet többnyire Magyarországon értékesítenék. A piac dönti el, hogy milyen ütemben növelik a termelést. A próbagyártás akár fél évig is eltarthat, mint ahogy ez a szlovákiai Rohoznikban 2005-ben átadott gyár esetében is történt.

A beruházás szükségességét a társaság szerint a korszerűsítés mellett az is indokolja, hogy Magyarországon gyorsan növekszik a cementfelhasználás. A szükségletek mintegy negyedét eddig az import fedezte, azonban - mivel a régióban is egyre nagyobb a kereslet a termék iránt - akár cementhiány is előfordulhat itthon - vélik a cég szakemberei.

A svájcinál nagyobb gyár épülne

Nyergesújfalun a cementgyártásban legkorszerűbbnek tartott száraztechnika eljárással állítanák elő az évi 1,7 millió tonna cementet. Magyarországon három évvel ezelőtt négy millió tonna volt a cementfelhasználás, azonban 2010-ig a vállalat számításai szerint ez öt millió tonnára emelkedhet. Az elmúlt évben 1,2-2 százalékkal nőtt a cementfelhasználás.

Összehasonlításképpen: a Holcim Svájcban négy üzemében összesen 2,8 millió tonna cementet állít elő. Legnagyobb ottani egységében, az 1957-ben alapított untervazi egységben évi egymillió tonnát ér el a termelés - mondta Marcus Helmbrecht, a gyár igazgatója. Ezen a helyszínen barnaszenet, állathúst, szárított szennyvíziszapot, desztilálási termékeket, fáradt olajt és műanyagot is használnak a tüzeléshez.

A magyarországi gyárban veszélyes hulladékra (például fáradt olajra) nem kért engedélyt a Holcim, azonban a szén mellett például gumiabroncsot és szennyvíziszapot is használnának a hőhatás eléréséhez. Dobos Imre szerint elsősorban belföldről származó alternatív tüzelőanyagokat, hulladékokat égetnének. Ebben az esetben a közelség az egyik legfontosabb szempont a beszerzésnél.

A társaság a régióban is terjeszkedik

A társaság amellett, hogy két évvel ezelőtt Szlovákiában adott át egy új üzemet, jövőre egymillió euróból Romániában is beindítja a termelést. Kurt Haberstatter, a vállalat régióért felelős vezetője kérdésünkre elmondta: Közép-Kelet-Európában erőteljesen növekszik az építőipar, ez is indokolja a fejlesztéseik ideirányítását.

A régióban elsőként Magyarországon terjeszkedő cég - két újabb betonüzem tavalyi akvizíciójával - összesen negyven ilyen és hasonló egység tulajdonosa lett itthon. Nagyobb felvásárlási célpontokat azonban a régiós vezető nem lát az országban, ezért is döntöttek a zöldmezős fejlesztés mellett.

A megszorító intézkedések egyes cégeknél a fejlesztések újragondolását eredményezték. Richard Skene szerint azok a Holcimot ugyanolyan mértékben érintik, mint a többi céget. A legnagyobb terhet számukra a szolidaritási adó jelenti, emellett az olyan juttatások, mint a céges telefon is többe kerülnek a jövőben.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Infopultok a tervezett Holcim-gyár közelében
Aláírta a megállapodást a Holcim és Nyergesújfalu
Zöld jelzés a Holcim új üzemének
Készül a Holcim környezeti hatástanulmánya

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!