Látványterv a cementgyárról
A maximális kihasználtságot a tervek szerint a nyergesújfalui gyár 2015-2020 között éri el, s az ott előállított cementet többnyire Magyarországon értékesítenék. A piac dönti el, hogy milyen ütemben növelik a termelést. A próbagyártás akár fél évig is eltarthat, mint ahogy ez a szlovákiai Rohoznikban 2005-ben átadott gyár esetében is történt.
A beruházás szükségességét a társaság szerint a korszerűsítés mellett az is indokolja, hogy Magyarországon gyorsan növekszik a cementfelhasználás. A szükségletek mintegy negyedét eddig az import fedezte, azonban - mivel a régióban is egyre nagyobb a kereslet a termék iránt - akár cementhiány is előfordulhat itthon - vélik a cég szakemberei.
A svájcinál nagyobb gyár épülne
Összehasonlításképpen: a Holcim Svájcban négy üzemében összesen 2,8 millió tonna cementet állít elő. Legnagyobb ottani egységében, az 1957-ben alapított untervazi egységben évi egymillió tonnát ér el a termelés - mondta Marcus Helmbrecht, a gyár igazgatója. Ezen a helyszínen barnaszenet, állathúst, szárított szennyvíziszapot, desztilálási termékeket, fáradt olajt és műanyagot is használnak a tüzeléshez.
A magyarországi gyárban veszélyes hulladékra (például fáradt olajra) nem kért engedélyt a Holcim, azonban a szén mellett például gumiabroncsot és szennyvíziszapot is használnának a hőhatás eléréséhez. Dobos Imre szerint elsősorban belföldről származó alternatív tüzelőanyagokat, hulladékokat égetnének. Ebben az esetben a közelség az egyik legfontosabb szempont a beszerzésnél.
A társaság a régióban is terjeszkedik
A társaság amellett, hogy két évvel ezelőtt Szlovákiában adott át egy új üzemet, jövőre egymillió euróból Romániában is beindítja a termelést. Kurt Haberstatter, a vállalat régióért felelős vezetője kérdésünkre elmondta: Közép-Kelet-Európában erőteljesen növekszik az építőipar, ez is indokolja a fejlesztéseik ideirányítását.
A régióban elsőként Magyarországon terjeszkedő cég - két újabb betonüzem tavalyi akvizíciójával - összesen negyven ilyen és hasonló egység tulajdonosa lett itthon. Nagyobb felvásárlási célpontokat azonban a régiós vezető nem lát az országban, ezért is döntöttek a zöldmezős fejlesztés mellett.
A megszorító intézkedések egyes cégeknél a fejlesztések újragondolását eredményezték. Richard Skene szerint azok a Holcimot ugyanolyan mértékben érintik, mint a többi céget. A legnagyobb terhet számukra a szolidaritási adó jelenti, emellett az olyan juttatások, mint a céges telefon is többe kerülnek a jövőben.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Infopultok a tervezett Holcim-gyár közelében
Aláírta a megállapodást a Holcim és Nyergesújfalu
Zöld jelzés a Holcim új üzemének
Készül a Holcim környezeti hatástanulmánya