Valószínűsíthető, hogy az MC-hez tartozó szolnoki és szerencsi feldolgozó teljes felszámolásáig, vagyis 2010 szeptemberéig a hazai vállalat tulajdonosi szerkezete nem változik. A cég a jövőben a magyar piac mellett több környező uniós tagországban – egyebek mellett Romániában, Bulgáriában és Szlovéniában – kíván cukrot eladni vásárolt készletekből. A termékeket hatvani logisztikai központjában és szolnoki telephelyén tárolná, ha Brüsszel hozzájárul ahhoz, hogy utóbbi egységében a gyárlebontás után is megtarthassa silóját.
Az MC a cukrot nem közvetlenül, hanem az Eurosugar elnevezésű európai kereskedelmi társaságon keresztül értékesíti majd. Az Eurosugart a Nordzucker, a francia Cristal Union és a brit ED & F Man hozta létre egyharmad-egyharmad tulajdonosi arányban. A Mátra Cukor a Nordzucker 33,3 százalékos részesedéséből 3 százalékot birtokol. A cég – vélte Pokol Balázs – a későbbiekben évi 150-160 ezer tonna cukrot forgalmazhat, amelyet főként a szerb és a horvát piacról szerezhet be.
A Mátra Cukor tavaly novemberben jelentette be, hogy befejezi a feldolgozást szolnoki gyárában, ez év márciusában pedig döntött szerencsi üzemének felszámolásáról is. Mivel az osztrák Agrana is bezárja petőházi feldolgozóját, az ősszel már csupán egyetlen hazai gyár, a szintén Agrana-érdekeltségű kaposvári üzem kezdi meg a répakampányt, számol be a Világgazdaság.