"Reméljük, hogy a frakciók kevesebb frakciót teremtenek a jövőben", fogalmazott Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke utalva arra a négy különböző anyagféleségre (frakcióra), amit a jövőben szelektíven gyűjthetnek a parlament dolgozói.
A rendszer működtetését a közbeszerzési pályázaton nyertes ÖKO-Pannon Kht. végzi a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. és az Avermann Hungária Kft. bevonásával. Előbbi a koordináló feladatokat látja el, a két vállalat pedig gondoskodik a papír, műanyag és az üveg, valamint a veszélyes hulladékok elszállításáról és kezeléséről. A gyűjtőpontok és edények elhelyezésekor figyelembe vették az épület adottságait is, ezért a harminc darab 70 literes gyűjtőedény mellett 340 fonott vesszőkosarat helyeztek el.
Szili Katalin örömtelinek nevezte, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és az Országgyűlési Képviselők háza után a Parlamentben is figyelemmel kísérhetik a képviselők és dolgozók az anyagok útját "bölcsőtől a sírig", s maguk is példát mutathatnak hulladékgyűjtésből. A most indult rendszer szervesen kapcsolódik az Országgyűlés elektronizálási programjához, ami jelentős hulladékcsökkentést eredményezett.
Mandur László, az Országgyűlés alelnöke elmondta, a laptopok segítségével szinte teljesen sikerült kiiktatni a korábban alkalmazott futárposta-szolgálatot. Ennek keretében a képviselők nyomtatott formában juthattak hozzá az ország bármely pontján a jövő hétre vonatkozó információkhoz. Az alelnök hozzátette: a jelentős papírtermelés mellett nem elhanyagolható a gépkocsihasználattal járt környezetterhelés sem. A laptopok segítségével mára mintegy 7 millió A/4-es lapot spórolt a Parlament, a legtöbbet a törvényjavaslatok és a költségvetés elektronikus formájának kiküldésével.
"Legfontosabb a példaérték", fogalmazott Viszkei György, az ÖKO-Pannon Kht. ügyvezető igazgatója, aki kifejtette: az elmúlt három évben lendületet vett a hazai hulladékgyűjtés. Mára közel 4,5 millió lakos számára érhetők el a gyűjtőszigetek, ebből 3,7 millióhoz az ÖKO-Pannonon keresztül. A társaság az általa koordinált hálózat révén 2005-ben mintegy 540 ezer tonna csomagolási hulladékot gyűjtött vissza és hasznosíttatott.
A Parlamentben a gyűjtőpontok ürítését a takarítószemélyzet bevonásával az Országház Gondnoksága koordinálja, míg az anyaguk szerint különválogatott hulladékok elszállítását az FKF Rt. végzi.
Istvánko Viktória