5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelenlegi adatok ismeretében 2008-ban közel egymilliárd forintnyi adót nem fizetett be hazánk legnagyobb vásárlói közössége, melynek ügyvezetőjét egyelőre kiemelten nagy adóhiánnyal gyanúsítják – hangzott el a Vám és Pénzügyőrség Országos parancsnokságának (VPOP) hétfői sajtótájékoztatóján. Mfor.hu-tudósítás.

1,6 milliárd forintot zároltak a ScienNet bankszámláin a vámnyomozók a múlt héten, a jelenlegi becslések szerint milliárdos nagyságrendű lesz a vásárlói közösség adóhiánya. Csak 2008-ban 960 millióra becsülik a be nem fizetett adót, és még vizsgálják az idei évet.

40 helyszínen kutakodtak

„November 20-án rendeltünk el nyomozást különösen nagy adóhiány miatt a ScienNet International LLC magyarországi tevékenységével kapcsolatban, majd november 25-én összesen 40 helyszínen tartottunk nyomozati cselekményeket” – vázolta fel Nagy Zsolt, a vám- és pénzügyőrség országos parancsnoka.

Ezekben az akciókban vették őrizetbe a nyomozók a vásárlói közösség ügyvezetőjét, akit pénteken 30 napra előzetes letartóztatásba helyezett a bíróság. A múlt heti akcióban a vámosok informatikusokat is bevontak, lefoglalták a cég szervereit, melyek ellenőrzése jelenleg is tart.

„Szintén a múlt héten zároltuk a ScienNet összes ismert bankszámláját, melyekről összesen 1,6 milliárd forintot foglaltunk le” – hangsúlyozta Nagy Zsolt. Emellett lefoglalták az ügyvezető több tízmillió forintot érő luxusautóját is.

„Ez az 1,6 milliárd forint jó eséllyel el is fog menni az adóhiányok fedezésére, mivel jelenlegi becslések szerint 2008-ban mintegy 960 millió forintos adóhiányt halmozott fel a cég, az idei évet pedig még csak most fogjuk vizsgálni” – mondta a VPOP országos parancsnoka.

Nem a jutalékokból volt pénzük

„Azt már sikerült megállapítani, hogy a cég bevételeinek jelentős részét nem a jutalékok, hanem az új belépők által befizetett összegek tették ki, a jutalékok több tízszerese került kiutalásra a rendszer vezetőinek” – mondta a sajtótájékoztatón Nagy Zsolt

Emellett összesen 11 külföldi tulajdonú cég került képbe a ScienNettel kapcsolatban, melyek szintén több százmilliót vontak ki a rendszerből. „Volt olyan magánszemély, aki több milliót kapott a cégtől, de erről az összegről ő semmit nem tudott” – emelte ki az országos vámparancsnok.

A vásárlói klub vizsgálata nem az elmúlt hetekben kezdődött, régóta képben van, most jutott el odáig a vizsgálat, hogy elkezdődjön a nyomozás – mondta el Schiffer Péter, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főigazgató-helyettese.

Szerinte a ScienNettel az volt a fő gond, hogy a Felügyelet sem tudta megállapítani, kik a tényleges tulajdonosai, illetve nem nyújtott betekintést az informatikai rendszerében. Ebben különbözik a másik hasonló vásárlói közösségtől, akik együttműködtek a PSZÁF-fal.

„Azt sem sikerült pontosan feltérképezni, mit is akart a hálózat elérni. Nem létező pénzből nem lehet pénzt csinálni. Sok ember azt gondolta, hogy nagy vagyonra fog szert tenni, de ha nincs pénze a vásárlásra, akkor nem kaphat kedvezményt sem” – emelte ki Schiffer Péter. Szerinte vannak, akik a mai napig jól kerestek a rendszerrel, most ők azok, akik siránkoznak, hogy elvették a kereseti forrásukat.

A PSZÁF főigazgató-helyettese elmondta: adataik szerint a ScienNet olyan rendszer volt, ahova az új belépők befizettek tízezer forintot, ami nem járt nekik vissza, majd egy bizonyos szint elérése után kaptak kedvezményeket a vásárlásaikból. „Az jár jól, aki be tud szervezni másokat, vagy induláskor egy nagyobb összeget tud befizetni, amivel rögtön eléri a kritikus szintet” – emelte ki.

APEH-ellenőrök kopogtathatnak a tagoknál is

„Akik komoly pénzre tettek szert ebből a rendszerből, azokat az APEH segítségével ki fogjuk vizsgálni. Azt már sikerült megállapítani, hogy az első negyven embernek kifizetett összeg köszönőviszonyban sincs a jutalékbevételekkel” – mondta el Fröhlich Zsolt, a VPOP Központi Bűnüldözési Parancsnokságának parancsnokhelyettese.

A tagok esetében azt fogják vizsgálni, hogy a ScienNetből származó bevételeik után megfizették-e az szja-t, a cég ügyvezetője ellen pedig az adóhiány mellett csalás, sikkasztás és piramisjáték-szervezés gyanújával is nyomoznak. A szakember egyébként elmondta: már megvizsgálták néhány magánszemély adóbevallását, és volt köztük olyan, aki bevallotta a ScienNet-bevételeit is.

„Bonyolult rendszer volt, éppen megfelelt annak a kitételnek, hogy a kisemberek nem látták át” – emelte ki Fröhlich Zsolt. Szerinte gyakran csak hittek benne a tagok, de nem látták át a hátterét.

„Ha marad valamennyi a lefoglalt 1,6 milliárd forintból, akkor azt visszautaljuk a cégnek. Ha bebizonyosodik a csalás és a piramisjáték-szervezés, akkor a megtévesztett emberek is kaphatnak kártérítést a fennmaradó összegből, de erről még korai beszélni” – vázolta fel a VPOP szakembere.

Beke Károly

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!