3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új cégtörvénynek a fantomcégek megszüntetését megkönnyítő szabályai közül néhány már február 3-án hatályba lép, például a cégbíróság nem köteles felkutatni a külföldi fő tulajdonost. Kibővül a jegyzett tőkéjüket nem forintban meghatározó társaságok köre is.

A parlament által decemberben elfogadott új cégtörvény (teljes nevén: a cégnyilvánosságról, a bírósági eljárásról és a végelszámolásról szóló törvény) ugyan csak július 1-én lép hatályba, de néhány rendelkezését már február 3-tól alkalmazni kell.

A cégbíróságok feladata a társaságok törvényes működésének felügyelete, helyreállítása. Ha egy cég "fantomizálódott", tehát a bíróság észleli, hogy eltűnt a székhelyéről és a vezető tisztségviselői sem találhatók meg, akkor ez felveti a cég tagjainak felelősségét, hiszen nem tették meg az elvárható lépéseket a cég törvényes működése érdekében. Ezért a cégbíróság ilyen esetben - első lépésként - a Cégközlönyben közzétett végzésében felhívja a cég tagjait (részvényeseit) arra, hogy 60 napon belül tegyék meg a szükséges intézkedéseket a törvényes működés helyreállítása érdekében (vagyis jelentsék be a cég székhelyére, működésére, illetve a vezető tisztségviselők lakóhelyére vonatkozó új adatokat).

Amennyiben a cég valóban csak hanyagságból nem jelentette be a cégbíróságon új székhelyét, illetve vezető tisztségviselői lakhelyének változását, akkor mindent meg fog tenni azért, hogy a bíróság ne szüntesse meg (ne törölje a cégnyilvántartásból) a társaságot. Erre az esetre vonatkozik az a törvény adta lehetőség, hogy a tulajdonosok (a vezető tisztségviselőkön túli kör) taggyűlést (közgyűlést) hívhassanak össze.

A cégbíróság külön felhívása mellőzhető, ha az 50 százalékot meghaladó szavazati joggal rendelkező tag (részvényes) székhelye (lakóhelye) külföldön van, és nincs kézbesítési megbízottja Magyarországon. Ha a céget kizárólag olyan személy képviseli, akinek a képviseleti megbízottját a cégbíróság törölte a cégjegyzékből, akkor a bíróság egyből megindíthatja a megszüntetési eljárást a vállalkozással szemben.

Szintén február 3-tól alkalmazható az új szabály, hogy a társaságoknak, amelyek devizában vezetik könyvelésüket, az európai részvénytársaságoknak és az európai gazdasági egyesüléseknek nem forintban kell meghatározniuk jegyzett tőkéjüket. Az eddigi előírás a devizakülföldi társaságnak és az európai részvénytársaságnak adta meg ezt a lehetőséget. Ha változik a cég jegyzett tőkéjének pénzneme, akkor az a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel, de a változás időpontjára visszamenőlegesen válik hatályossá.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!