Menedzsmentfórum
Az hosszú aszály miatt a vártnál kevesebb, csak 3,2-3,3 millió hektoliter bor várható, az szüret elötti utolsó termésbecslés 3,5 millió hektoliterrel számolt.
A Világgazdaság értesülései szerint belföldön - a jelenlegi 28-30 literes éves fogyasztásnál - évek óta túlkínálat van, ami kedvezőtlenül hat a gazdálkodók jövedelmezőségére és versenyképességére. A kialakult helyzetért nagy részt a növekvő import felelős. Hazánkba a legtöbb bor Olaszországból érkezik, de a különféle láncok révén más, francia, spanyol borok is vannak a piacon.
A legkiélezetebb verseny a asztali és a tájborok szegmensében zajlik, a főszereplők pedig a fogyasztás 66-67 százalékát kitevő, az áruházakban literenként átlagosan 300-400 forintért kínált borok. Mi magyarok nem fogyasztunk "elég" bort, -tíz éve változatlanul- fejenként évente 28-30 litert, az EU átlag 40 liter.
Az EU-ba lépés után az eddigi importvámok leegyszerűsödnek, de a harmadik országok borai is könnyebben jutnak el hozzánk, mivel az EU-vámok a jelenleg nálunk érvényesítettnél lényegesen alacsonyabbak.
Kalifornia, Chile, Argentína és Ausztrália -akik a mieinknél is olcsóbban termelnek szölőt- húsz éve a világ 40-42 millió hektoliteres borkereskedelméből mindössze 4 százalékot képviselt. 2002-ben a nemzetközi forgalom már meghaladta a 60 millió hektolitert, és az újvilágiak részaránya ennek a 20-22 százaléka. Ezen belül az ausztrálok egyedül több mint 1 milliárd dollár fölötti exportot termeltek.
Egy tekintélyes grémium megfogalmazásában lényegében kész a magyar borstratégia, mindössze néhány fejezetét szükséges kiegészíteni. A stratégia jól fogalmazta meg a huszonkét borvidék szerepét. Ezek megbecsülése jelentheti a program következetes végrehajtását, mert a szőlő-bor ágazat csak ezek karakteres szereplésével lesz képes a pozícióit legalább Európában megőrizni - nyilatkozta a Világgazdaságnak Herpay Balázs, a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetségének igazgatója.
Kapcsolódó anyagok
Borászok és bormarketing az ágazat talponmaradásáért
Bormarketing és borkultúra Magyarországon